skip navigation

Leksykon transportowy

Wpisy do leksykonu

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Chcesz efektywniej zarządzać procesami transportowo-logistycznymi? W Systemie Smart Logistics od TIMOCOM znajdziesz aplikacje i interfejsy odpowiednie do swoich potrzeb.

Logistika 4.0

Logistyka 4.0 to termin odnoszący się do nowoczesnej logistyki, obejmującej wzajemną wymianę danych, cyfryzację i chmury obliczeniowe. W związku z tym zadania logistyków nie ograniczają się już — jak wcześniej — do samego transportu, ale opierają się na zarządzaniu funkcjami i koordynowaniu działań między firmami logistycznymi w łańcuchu dostaw.

Pojęcie
Logistyka 4.0 powstała w oparciu o koncepcję Przemysłu 4.0, o którym pierwszy raz była mowa w 2011 roku na targach IAA w Hanowerze. W ten sposób znaleźliśmy się w samym sercu rewolucji przemysłowej. Pierwsza rewolucja nastąpiła, gdy w przemyśle zaczęto wykorzystywać siłę pary, druga wraz z wykorzystaniem energii elektrycznej i stworzeniem taśm produkcyjnych. Trzecia rewolucja — nazywana również rewolucją cyfrową — zaczęła się od automatyzacji produkcji i wykorzystania elektroniki, np. programowalnego sterownika.
Logistyka 4.0 kontynuuje ten trend, z uwzględnieniem nowoczesnej technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Inteligentne i cyfrowo połączone systemy mają umożliwić komunikację między ludźmi, maszynami, sprzętem, rozwiązaniami logistycznymi i produktami. Gdy logistykę integruje się we wczesnym etapie łańcucha dostaw, osiąga się optymalizację produkcji just-in-time. Dzięki temu przewoźnicy mają jeszcze lepszą podstawę planowania, lepsze wykorzystanie swoich flot oraz krótsze czasy oczekiwania w punktach ładowania.

Kolejnym etapem rozwoju tego sektora będzie logistyka 5.0, w której na pierwszy plan ma się wysunąć interakcja człowieka z systemami sztucznej inteligencji w celu zwiększenia wydajności procesów związanych ze wszystkimi etapami łańcucha dostaw.

Patrz również:

  • Logistyka

    to zintegrowany proces planowania, realizowania i kontrolowania przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych oraz odpowiedniej informacji, w celu zaspokojenia wymagań [...]

Zostań ekspertem w branży

Zapisz się poniżej do naszego newslettera, aby regularnie otrzymywać artykuły, które ułatwią Ci codzienną pracę i pomogą pogłębić wiedzę specjalistyczną.

Rejestracja do newslettera

Wszystkie pola oznaczone '*' są obowiązkowe i muszą zostać wypełnione.

Rejestrując się, wyrażasz zgodę na naszą politykę ochrony danych.

Rejestracja do newslettera:


Twoje dane osobowe (adres e-mail, nazwisko i imię) zostaną przez firmę TIMOCOM GmbH przekazane do bazy danych firmy SC-Networks GmbH (Sąd prowdzący rejestr: Enzianstr. 2, 82319 Starnber, wpisanej do KRS pod nr. HRB 14 65 73, przy sądzie okręgowym w Monachium). Firma SC-Networks GmbH działa w ramach prawa o ochronie danych osobowych na podstawie informacji przesyłanych przez firmę TIMOCOM GmbH.

Do góry