Chcesz efektywniej zarządzać procesami transportowo-logistycznymi? W Systemie Smart Logistics od TIMOCOM znajdziesz aplikacje i interfejsy odpowiednie do swoich potrzeb.

Gestia transportowa

Gestia transportowa określa prawa i obowiązki związane z zawarciem umowy handlowej i organizacją transportu. Wiąże się ona także z kosztami wynikającymi z przewozu (podziałem tych kosztów), ryzykiem, odpowiedzialnością za ubezpieczenie towaru oraz za odprawę celną zarówno wywozową, jak i wwozową. Gestia transportowa może być w rękach sprzedającego (załadowcy), kupującego (odbiorcy) lub mieszana. Strona, która posiada gestię transportową, ma bezpośredni wpływ na przebieg procesu transportowego, w tym na rodzaj wykorzystywanego środka oraz termin realizacji przewozu. W transporcie drogowym gestia transportowa zazwyczaj leży po stronie sprzedawcy. Do określenia gestii transportowej służą powszechnie stosowane formuły INCOTERMS 2020.

 

Patrz również:

  • Incoterms

    Incoterms (International Commercial Terms) to międzynarodowe reguły dotyczące zwyczajów w handlu publikowane przez Międzynarodową Izbę Handlową z siedzibą w Paryżu. Formuły Incoterms nie są normami prawnymi i mają charakter dobrowolny, jednak są powszechne

Zostań ekspertem w branży

Zapisz się poniżej do naszego newslettera, aby regularnie otrzymywać artykuły, które ułatwią Ci codzienną pracę i pomogą pogłębić wiedzę specjalistyczną.


Rejestracja do newslettera

Do góry