skip navigation

Leksykon transportowy

Wpisy do leksykonu

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Chcesz efektywniej zarządzać procesami transportowo-logistycznymi? W Systemie Smart Logistics od TIMOCOM znajdziesz aplikacje i interfejsy odpowiednie do swoich potrzeb.

Równowaga rynkowa

Równowaga rynkowa to sytuacja na konkurencyjnym rynku, w której wielkość popytu na określony produkt zrównuje się z wielkością podaży. Rynek, na którym występuje stan równowagi jest rynkiem stabilnym. Nie działają wtedy naturalne siły, które mogłyby zmienić cenę dobra i wielkość jego sprzedaży. Równowaga rynkowa jest optymalna, gdyż pozwala osiągnąć maksymalny możliwy poziom dobrobytu społecznego. Ceny rynkowe wyższe od ceny równowagi powodują powstanie nadwyżki podaży nad popytem (nadwyżka rynkowa powoduje z reguły spadek ceny) i odwrotnie ceny rynkowe niższe od ceny równowagi powodują powstanie nadwyżki popytu nad podażą (niedobór rynkowy powoduje wzrost ceny).

Patrz również:

  • Barometr transportowy

    Barometr transportowy TIMOCOM to wskaźnik sytuacji na europejskim rynku transportowym. Przedstawia aktualną proporcję ilości ofert potencjalnych frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych. [...]

Zostań ekspertem w branży

Zapisz się poniżej do naszego newslettera, aby regularnie otrzymywać artykuły, które ułatwią Ci codzienną pracę i pomogą pogłębić wiedzę specjalistyczną.

Rejestracja do newslettera

Wszystkie pola oznaczone '*' są obowiązkowe i muszą zostać wypełnione.

Rejestrując się, wyrażasz zgodę na naszą politykę ochrony danych.

Rejestracja do newslettera:


Twoje dane osobowe (adres e-mail, nazwisko i imię) zostaną przez firmę TIMOCOM GmbH przekazane do bazy danych firmy SC-Networks GmbH (Sąd prowdzący rejestr: Enzianstr. 2, 82319 Starnber, wpisanej do KRS pod nr. HRB 14 65 73, przy sądzie okręgowym w Monachium). Firma SC-Networks GmbH działa w ramach prawa o ochronie danych osobowych na podstawie informacji przesyłanych przez firmę TIMOCOM GmbH.

Do góry