17.04.2016

Zdrowy kierowca ciężarówki - czy to możliwe?

Dieta, ruch i odpoczynek w codziennym życiu kierowcy

(3)

Erkrath, 09.03.2016 – Możliwość prowadzenia zdrowego trybu życia w dużej mierze zależy od wykonywanego zawodu. Chcąc pozostać fit należy liczyć się z wieloma wyzwaniami i wyrzeczeniami jakie stawia przed nami codzienność. Szczególnie trudne jest to dla kierowców ciężarówek. Kilkugodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, nieregularne pory posiłków, praca zmianowa, a także stres, uczucie osamotnienia, sytuacje budzące lęk, itp. - to nie są czynniki sprzyjające zdrowiu. Na szczęście coraz więcej przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z konieczności poprawy jakości życia i warunków pracy swoich kierowców i że w ogólnym rozrachunku przyniesie to korzyści dla obu stron.

W jaki sposób? Warunki pracy wpływają na zdrowie i samopoczucie pracownika, a to z kolei przekłada się na jakość wykonywanej przez niego pracy. Tymczasem sytuacja kierowców pojazdów ciężarowych nie jest najlepsza. Ciągłe wstrząsy całego ciała, hałas, niewystarczający czas na odpoczynek, nieregularne pory posiłków czy męcząca pozycja za kierownicą zwłaszcza na długi trasach. A to jeszcze nie wszystko. Negatywny wpływ na ich zdrowie ma również otoczenie. Tlenek węgla (CO), dwutlenek siarki i inne szkodliwe gazy, na których wdychanie kierowca narażony jest każdego dnia. Można sobie wyobrazić, co by było, gdyby te wszystkie warunki zostały przeniesione i skumulowane w jednym pomieszczeniu biurowym...

Pracodawcy i pracownicy powinni współpracować

Oczywiście każdy może indywidualnie określać swój styl życia, dietę czy zakres wykonywanej aktywności fizycznej. Jednak jak pokazują badania, wielu kierowców ciężarówek nie wie, jak w prosty i niewymagający szczególnych nakładów sposób, zrobić coś dobrego dla siebie i swojego zdrowia. I właśnie w tym obszarze pole do popisu i wsparcia ma pracodawca. Coraz więcej firm organizuje szkolenia w temacie konieczności stosowania odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, kontroli wagi czy wysypiania się. Niektóre starają się przeorganizować pracę i stworzyć w niej takie warunki, które będą sprzyjały prowadzeniu i utrzymaniu zdrowego trybu życia. Pierwszy krok to wprowadzenie regularnych, wydłużonych przerw, tak by kierowca mógł spokojnie zjeść posiłek i dodatkowo wykonać jakieś małe ćwiczenia.

Takie działania prowadzą nie tylko do poprawy zdrowia samego pracownika, lecz przekładają się na realne korzyści dla samego przedsiębiorstwa. Mniejsza ilość nieobecności w pracy spowodowanych chorobą może prowadzić do znacznych oszczędności kosztów wynikających z konieczności przeorganizowania pracy.

Wszystko to może wydawać się utopią, ale w branży są już przedsiębiorstwa, które wdrażają innowacyjne rozwiązania wspierające swoich pracowników w prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Dobrym przykładem jest belgijska firma Van Dievel, posiadająca własną flotę 60 pojazdów i zatrudniająca ponad 90 kierowców. W skład załogi należy również lekarz, który co roku przeprowadza badania kierowców. To właśnie we współpracy z lekarzem, zewnętrznym ergonomistą i 8 kierowcami przedsiębiorstwo stworzyło program treningowy i broszurę przedstawiającą w jaki sposób dbać o zdrowie w pracy, a także zapobiegać zaburzeniom mięśniowo-szkieletowym.

Kolejnym przykładem jest firma transportowa Finlandia z projektem "Tim Truckers" dedykowanym "Truckerom w idealnym stanie". W ramach tego projektu powstał program, wg którego zakładowy lekarz rozpoznaje w pierwszej kolejności  problemy zdrowotne u danego kierowcy, a po ich zdiagnozowaniu oferuje tymczasowe rozwiązanie i ostatecznie kieruje kierowcę na test do odpowiedniego specjalisty.  Podczas trwania całego procesu leczenia kierowca ma wsparcie lekarza zakładowego. Poza tym Finlandia zapewnia swoim kierowcom zdrowe, zbilansowane posiłki, ograniczając tym samym spożywanie w pośpiechu niezdrowej żywności. Poza odżywianiem ważną rolę odgrywają także przerwy. Celowo zatrudniona pani psycholog planuje zmiany i trasy w taki sposób, by kierowcy mieli wystarczającą ilość czasu na odpoczynek.

O zdrowie kierowców troszczą się również różne zrzeszenia branżowe, min. "DocStop für Europäer e.V.“, które powstało w 2007 roku w celu zapewnienia lepszej opieki medycznej wszystkim kierowcom zawodowym jeżdżącym po europejskich drogach. W przypadku wystąpienia w trasie problemów zdrowotnych, kierowca, za pomocą serwisu ADAC Truck Service, nawiązuje po prostu kontakt z infolinią DocStop. Opisuje swoje dolegliwości, podaje miejsce postoju, kierunek, w którym zmierza, a następnie bezpośrednio dowiaduje się, gdzie na jego trasie znajduje się następny partner DocStop oraz możliwość postoju. Tam kierowca zostanie zbadany przez lekarza. W Europie znajduje się już 535 punktów DocStop i ponad 100 mecenasów i innych branżowych partnerów, wśród których jest min. firma TimoCom Soft-und Hardware GmbH.

Na podstawie powyższych przykładów widzimy, że zarówno przedsiębiorstwa transportowe jak i zrzeszenia mogą wnieść istotny wkład w zdrowie kierowców ciężarówek. Właśnie przy pomocy takich działań firmy tworzą lepsze warunki pracy, budują pozytywne nastawienie do pracy i przede wszystkim udowadniają, że troszczą się o pracownika.

A jak jest w Twojej firmie? Zwraca się uwagę na zdrowie pracowników i poważnie podchodzi się do tej kwestii?

Pobierz informację prasową
Do góry