15.04.2014

Wiosna w branży TSL

Dalszy wzrost ilości ładunków w pierwszym kwartale 2014 roku

(2)

Düsseldorf 14.04.2014 – Niemal z precyzją szwajcarskiego zegarka, wskazówka barometru transportowego z początkiem roku zawsze przesuwała się o 13 punktów procentowych w dół. Tak stało się i tym razem, lecz mimo to sytuacja na rynku była bardzo dobra. Stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych wyniósł bowiem 40:60. To znacznie wyższa wartość niż ta z analogicznego okresu ubiegłego roku.

Styczeń był jednak miesiącem pełnym napięć, podczas gdy grudzień zakończył się 54 procentowym udziałem ładunków na europejskim rynku transportowym. Usilnie nasuwało się więc pytanie: Czy i tym razem czeka nas 13 procentowy spadek? Oznaczałoby to, że nowy rok rozpoczniemy z ilością frachtów na poziomie ponad 40%, co byłoby dużym przełomem dla całej branży transportowej. "Ostatecznie w styczniu liczba ładunków na europejskim rynku wyniosła 41%", informuje Marcel Frings, Chief Representative firmy TimoCom. "Tym samym wskazówka barometru transportowego wskazała 5 procentowy wzrost w porównaniu do zeszłorocznej wartości (36:64)".

Marcowa puenta
W lutym udział frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych znalazł się na poziomie 30:70, a więc mniej więcej porównywalnie do roku 2012 (32:68) i 2013 (29:71). Jednak ten spadek był tylko ciszą przed burzą: w marcu barometr transportowy TimoCom pokazał, że długo oczekiwany w Europie zwrot nareszcie nadszedł. Ilość frachtów na rynku zwiększyła się aż o 19 punktów procentowych. Tak wielkiego wzrostu nie zanotowano od ponad 5 lat. Stosunek frachtów do wolnych pojazdów wyniósł bowiem 49:51. "Wręcz z prędkością światła rosła ilość ładunków w marcu. Lepszego zwiastuna nadchodzącej wiosny nie moglibyśmy sobie wymarzyć. Ale nie tylko ten miesiąc, lecz generalnie cały pierwszy kwartał tego roku wypadł bardzo dobrze na tle dwóch poprzednich lat. Mogło to być spowodowane brakiem zimy, przez co nie było załamania produkcji i ogólnie udział frachtów wzrastał“, podsumowuje Frings.

 

Wraz z wiosną nadchodzą ładunki
Brak zimy, a także coraz bardziej słoneczne dni spowodowały, że pierwszy kwartał 2014 roku był dla branży transportowej i logistycznej pełen sukcesów. I ta sytuacja powinna się utrzymać. Także nadchodzące tygodnie zadbają o to, by wskazówka barometru transportowego TimoCom pozostawała w ruchu. Marcel Frings pozytywnie patrzy w przyszłość: "Na bazie minionych miesięcy można wyjść z założenia, że drugi kwartał będzie dominował w silny wzrost ilości ładunków. Szacujemy, że już w kwietniu zostanie przekroczony 50% udział frachtów na europejskim rynku transportowym. W nadchodzących trzech kolejnych miesiącach będzie więc trudno o przestrzeń ładunkową. Dlatego warto już teraz zapewnić sobie wolne ciężarówki."

Pobierz informację prasową
Do góry