skip navigation
31.08.2018

Jak docierają na nasz stół świeże owoce i warzywa?

Oto jak przedsiębiorstwo handlujące owocami i warzywami, Germans Barri, radzi sobie z wyzwaniami logistyki świeżych produktów

Logistyka door-to-door transportów szybko rotujących, takich jak owoców i warzyw wymaga maksymalnej punktualności i profesjonalizmu już u producenta. Dostawcy muszą poza tym elastycznie reagować na promocje w handlu i czasami zamiast całego pojazdu przewieźć "tylko" kilka palet. Dodatkowo zleceniodawca chciałby mieć możliwość monitorowania towaru przez cały czas. Wymagania wobec transportu są co najmniej tak samo wysokie jak wobec produkcji. Dlatego hiszpańskie przedsiębiorstwo Germans Barri wykorzystuje dla swoich owoców i warzyw nie tylko najnowsze technologie magazynowe i chłodnicze, ale także cyfrową optymalizację procesu transportu.

"Kiedy umieszczam ofertę ładunku, to wiem, że w ciągu 10 minut otrzymam odpowiedź od odpowiedniego usługodawcy." Natalia Echeverry, dysponentka w Germans Barri.
Udostępnij na ...

Klient
To, co przed 60-cioma laty mieściło się na małym stoisku warzywno-owocowym na barcelońskim Mercado de Born, dzisiejszym super-rynku Mercabarna, rozciąga się dziś na 2100 m2 i 12 stoisk. Całe 7.000 m2 zajmuje nowoczesny magazyn rodzinnego przedsiębiorstwa, które już w drugim pokoleniu prowadzą bracia Luis Barri i Salvador Barri. To tutaj za pomocą innowacyjnych technologii waży się, sortuje i pakuje różne rodzaje ziemniaków, cebuli i sałaty a także rzodkiewkę, kalafior, szczypior, marchewkę lub pomidory. Dokładnie tak, jak dany klient tego potrzebuje i sobie życzy.

Wyzwanie
30 procent produktów firmy Germans Barri ląduje na super-rynku Mercabarna, 20 procent odpowiednio w supermarketach narodowych i międzynarodowych, 10 procent w handu hurtowym a kolejne 20 procent w detalicznym. Spora część produktów jest importowana jak np.korzenie juki z Ameryki Południowej, imbir z Chin czy pataty z USA. Wraz z eksportem do wszystkich krajów europejskich firma Germans Barri transportuje rocznie łącznie 150 milionów kilogramów świeżych produktów.

"Oferujemy szeroki wybór produktów w dobrej cenie i bardzo dobrej obsłudze, także dodatkowe rozwiązania logistyczne. Nasi klienci mogą zamówić u nas ładunki całopojazdowe lub też tylko kilka palet. Tu musimy być zarówno elastyczni, jak też spełnić wymagania łańcucha chłodniczego. W końcu każdy chce otrzymać chrupiące, soczyste owoce i warzywa w bardzo dobrej jakości, w odpowiedniej cenie i na czas", wyjaśnia Marta Barri, córka założyciela, Ramona Barri, i kierowniczka działu administracji i finansów.

Największym wyzwaniem wobec firmy Germans Barri jest to, że regularnie zmieniają się zainteresowania, wielkość i rytmika zamówień ich zleceniodawców. "Nasze zamówienia i trasy stale zmieniają się. Dlatego zawsze potrzebujemy nowych usługodawców transportowych. Dotychczas ponosiliśmy duże straty pracy i czasu na poszukiwaniu partnerów transportowych. Z wysłanych 2000 e-maili może tylko 10-20 procent było czytanych. To nieproduktywne i często denerwujące, bo zawsze trzeba było o coś dopytywać. W przypadku świeżych produktów masz na karku nie tylko czas, ale też techniczne wymagania transportu chłodniczego", informuje Natalia Echeverry, dysponentka w Germans Barri.

Rozwiązania
Dzięki szerokiemu zasięgowi i szybkiej reakcji innych użytkowników TimoCom Echeverry zyskuje pewność planowania i może jednocześnie sprawnie reagować: "Kiedy umieszczam ofertę ładunku, to wiem, że w ciągu 10 minut otrzymam odpowiedź od odpowiedniego usługodawcy."

Łatwe wyszukiwanie usługodawców także usprawnia codzienną pracę dysponenta: "Można uruchomić nawet kilka wyszukiwań jednocześnie. Przy tym, dzięki filtrom, wyszukiwanie dopasowuje się dokładnie do Twoich potrzeb: według typu pojazdu, metrów ładunkowych, odległości itd.", dodaje Echeverry. Innym ważnym aspektem jest zaufanie, które w TimoCom jest dodatkowo zwiększane przez udostępnienie monitorowania pojazdów przez usługodawców. "Jeśli przez TimoCom zlecamy transport usługodawcy, to możemy być pewni, że towary dotrą tam, gdzie powinny. Dzięki platformie zbudowaliśmy sobie sieć wiarygodnych partnerów, z którymi regularnie współpracujemy."

Dzięki uproszczonemu, szybszemu i bezpiecznemu zlecaniu transportu przez TimoCom firma Germans Barri może skoncentrować się na wszystkich innych zadaniach i w ten sposób dalej podwyższać jakość kompletnego serwisu logistyki door-to-door.

Do góry