23.05.2016

Aktualny temat: Niezgodności w interpretacji regulacji czasu przerw dla podwojnej obsady w pojazdach ciężarowych we Francji

Rozporządzenie UE umożliwia swobodną interpretację przepisów

(4)

Erkrath, 23.05.2016 - Od kilku tygodni we Francji trwają dyskusje i spory na temat regulacji czasu przerw dla 2 osobowej załogi pojazdu ciężarowego. Winę za całe zamieszanie ponoszą francuskie władze, które opacznie interpretują rozporządzenie unijne, a także w różny sposób je egzekwują.

Do tej pory kierowca 2 osobowej załogi pojazdu ciężarowego, jadąc przez Europę, nie musiał robić 45 minutowej przerwy po 4 i pół godzinach pracy. Po tym czasie kierowcy zwykle zmieniali się i kontynuowali podróż, ponieważ czas dyżuru drugiego kierowcy w całej unii traktowany był jako przerwa.

Użytkownicy TimoCom poinformowali, że Francja inaczej interpretuje rozporządzenie UE. Kierowca, by móc jechać dalej, musi najpierw odbyć 45 minutową przerwę i to niezależnie od ilości osób w załodze. Czas spędzony przez kierowcę na siedzeniu pasażera nie jest liczony jako przerwa. Francuskie władze czas odpoczynku uznają w momencie gdy tachograf wskazuje ikonę z symbolem łóżka. By tak się stało kierowca musi się zatrzymać.

Dotyczy to nie tylko przejazdów na terenie samej Francji lecz obowiązuje również we wszystkich krajach, jeśli w ciągu 28 dni trasa wiodła przez Francję.  Brak zachowania tak zdefiniowanej przerwy, niezależnie od kraju, traktowany jest jako wykroczenie 4 kategorii i podlega grzywnie w wysokości 750 euro.  Francuska policja za te rzekome uchybienia pobiera wysokie mandaty w kwotach od 4500€ nawet do 6000€.

Niemiecki Związek Spedytorów i Logistyków (DSVL) jest zainteresowany gromadzeniem informacji na ten temat, w celu przedstawienia zakresu francuskich kontroli Komisji Europejskiej.

Prawne rozporządzenia
Francuska policja powołuje się na artykuł 34 europejskiego rozporządzania 165/2014,  który stanowi, że przerwa, by była uznana za czas odpoczynku, musi zostać oznaczona symbolem "łóżka" na tarczy tachografu.  Jednak w dyrektywie o ruchu drogowym 561/2006, 2006/22 / EG, Nr. 3821/85 można znaleźć informację o tym, że jeśli w pojeździe znajduje się więcej niż jeden kierowca i w razie potrzeby drugi kierowca jest zdolny do prowadzenia pojazdu, ale znajduje się na siedzeniu pasażera i nie wspiera aktywnie pierwszego kierowcy podczas jazdy, wówczas czas 45 minut jego "dyżuru" może zostać uznany za przerwę.

Wobec tego nie jest konieczne by obaj kierowcy po czterech i pół godzinach nieprzerwanej jazdy robili przerwę, o ile drugi kierowca jest w stanie kontynuować przejazd.

Wniosek
Do czasu ostatecznego wyjaśnienia sporu, 2 osobowe załogi pojazdów ciężarowych podróżujące przez Francję, powinny zrobić pierwszą przerwę po czterech i pół godzinach jazdy.

Pobierz informację prasową
Do góry