Rozwiązania IT 19.06.2023
4

Kradzież towaru podczas transportu – sprawdzone sposoby, jak się przed nią zabezpieczyć

Jak skutecznie uchronić towar na naczepie przed złodziejem?

Zabezpieczenie ładunku przed kradzieżą (1)

Złodzieje ładunków znajdują coraz bardziej wymyślne sposoby na kradzież towaru z naczepy. Ich łupem pada przede wszystkim sprzęt RTV i AGD, często sięgają także po części samochodowe, materiały budowlane, a nawet złom. Co można zrobić, żeby utrudnić życie amatorom cudzej własności i zapewnić dobre zabezpieczenie towaru podczas transportu?


Spis treści:

1. Sposoby na uniknięcie kradzieży towaru, jeżeli jesteś zleceniodawcą
2. Sposoby na uniknięcie kradzieży towaru, jeżeli jesteś zleceniobiorcą


Sposoby na uniknięcie kradzieży towaru, jeżeli jesteś zleceniodawcą:

1. Współpracuj ze sprawdzonymi przewoźnikami

W transporcie zdarza się, że giną nie pojedyncze przedmioty czy palety, ale całe naczepy z towarem. Aby uniknąć takiego ryzyka, nie zlecaj przewozu przypadkowym firmom – zwłaszcza takim, które oferują podejrzanie niskie stawki.

Zaufanych usługodawców znajdziesz na Giełdzie Transportowej TIMOCOM: każdy podmiot przed uzyskaniem dostępu do giełdy musi przejść kilkustopniową weryfikację, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo transportu Twoich ładunków. Ponadto przed zawarciem umowy przewozu możesz sprawdzić oceny potencjalnego zleceniobiorcy. Im wyższa średnia, tym większa wiarygodność przedsiębiorstwa.

2. Określ wymagania dotyczące zabezpieczeń

Negocjując warunki zlecenia, nie wahaj się pytać o sposoby zabezpieczenia ładunku w transporcie, jakie stosuje przewoźnik. Wystawiając ładunek na Giełdzie Transportowej TIMOCOM, możesz wpisać swoje wymagania w tym zakresie w polu „Uwagi zewnętrzne”.

This is an embedded image

3. Korzystaj z telematyki

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na monitorowanie pojazdu z ładunkiem (lub samej przesyłki) w czasie rzeczywistym. Wybieraj pojazdy wyposażone w GPS i oczekuj od przewoźnika udostępnienia danych lokalizacyjnych. Jeżeli wystawiasz ładunek w TIMOCOM, zaznacz w ofercie pole „Wymagana opcja monitorowania przez TIMOCOM Marketplace”.

This is an embedded image

Dzięki Trackingowi  pojazdów ciężarowych lub Monitoringowi Przesyłek Live będziesz miał informacje o położeniu Twojego towaru w zasięgu ręki.

4. Wykup ubezpieczenie ładunku w transporcie

Nie musisz w tym celu zawierać kosztownych długoterminowych polis. Możesz ubezpieczyć nawet pojedynczy ładunek (lub, jeśli korzystasz z usług spedycji – ustalić taki warunek ze spedytorem). Dzięki temu zabezpieczysz towary ponad ustawową górną granicę normalnej odpowiedzialności przewoźnika przewidzianą w jego OC. Maksymalna suma ubezpieczenia na jedno zdarzenie jest zależna od wartości ubezpieczonego towaru, a nie od górnej granicy odpowiedzialności na kilogram brutto, tak jak ma to miejsce w przypadku OC przewoźnika. Jednorazowe ubezpieczenie ładunku w transporcie możesz wykupić bezpośrednio z TIMOCOM Marketplace. Ubezpieczycielem jest SCHUNCK Group.

Sposoby na uniknięcie kradzieży towaru, jeżeli jesteś zleceniobiorcą:

1. Współpracuj ze sprawdzonymi oferentami frachtów

Kradzież wartościowego ładunku nie zawsze jest dziełem przypadku. Zdarza się, że złodzieje są doskonale poinformowani, co jest przewożone w danym pojeździe. Aby zminimalizować takie zagrożenie, przyjmuj cenne ładunki od zaufanych, znanych Ci zleceniodawców. W miarę możliwości wybieraj oferty z pierwszej ręki: im mniej pośredników, tym nie tylko wyższe stawki dla przewoźnika, ale i większe bezpieczeństwo oraz jaśniej określona odpowiedzialność.

Jeżeli planujesz przyjąć drogi ładunek od nowego partnera biznesowego, skorzystaj ze sprawdzonej giełdy transportowej. W TIMOCOM masz dostęp do bazy ponad 53.000 firm, z których każda musiała przejść kilkustopniowy proces weryfikacji. W profilu przedsiębiorstwa na TIMOCOM Marketplace możesz przejrzeć udostępnione dokumenty potencjalnego zleceniodawcy, a także sprawdzić jego średnią w Systemie Ocen.

2. Zabezpiecz naczepę na parkingu

Warto dołożyć starań, żeby maksymalnie utrudnić złodziejom dostanie się do wnętrza pojazdu z cenną przesyłką. Co więcej, posiadanie dodatkowych zabezpieczeń naczepy zwiększa zaufanie zleceniodawców – w ten sposób zapewniasz ich, że ich towar jest w dobrych rękach. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz posiadanego typu naczepy warto zainstalować np.:

  • dodatkowe kłódki (najlepiej kilka, w im mniej oczywistych miejscach, tym lepiej);
  • plomby transportowe (stalowe lub elektroniczne; w sprzedaży są także plomby z GPS, które przekazują dane o położeniu naczepy z ładunkiem);
  • czujnik otwarcia drzwi;
  • blokadę drzwi;
  • monitoring pojazdu

3. Planuj pauzy na monitorowanych parkingach

Skorzystaj z narzędzia do planowania tras (np. Trasa i Koszty w TIMOCOM Marketplace), aby optymalnie dopasować trasę i z wyprzedzeniem wskazać kierowcy bezpieczne miejsce na odpoczynek. W miarę możliwości wybieraj duże, dobrze oświetlone, monitorowane parkingi. Ich lokalizacje oraz dostępność miejsc można sprawdzić w jednej z darmowych aplikacji do pobrania z Google Play i Apple Store (np. Truck Parking Europe).

Pop-up image
Chcesz mieć aktualne artykuły z branży TSL w zasięgu ręki?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco
z wiadomościami ze świata transportu i logistyki!

Do góry