skip navigation

Aktualności branżowe

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły na tematy związane z branżą logistyczną i transportową.
Płyta główna komputera, na której brzegach znajdują się kartony, a pośrodku leży czip, na którym stoi samolot, ciężarówka, wózek widłowy, mapa i stoper
21.02.2022

Pakiet Mobilności a busy: kogo zacznie obowiązywać licencja wspólnotowa?

Międzynarodowy przewóz towarów lub kabotaż bez ważnej licencji wspólnotowej był dotąd normalnością dla firm oferujących transport do 3,5 t dmc. 21 maja 2022 roku ten stan rzeczy przejdzie do historii. Powodem są nowe przepisy Pakietu Mobilności, zgodnie z którymi licencja wspólnotowa będzie wymagana również w przypadku przewozów małych ładunków, wykonywanych pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 2,5 tony.

W niniejszym artykule przeczytasz, na co teraz muszą zwrócić uwagę firmy transportowe, a także dowiesz się, jak złożyć wniosek o wydanie licencji wspólnotowej.

Czytaj dalej >
Jakie są prognozy rozwoju branży TSL w 2022 roku?
11.02.2022

Najważniejsze trendy w logistyce w 2022

Branża logistyczna ma za sobą lata pełne wyzwań. Nasilająca się globalizacja i związane z nią światowe przepływy towarów doprowadziły do wzrostu popytu na usługi logistyczne. W 2021 roku presja, której podlega branża, nasiliła się dodatkowo wskutek niedoborów produkcyjnych, opóźnień dostaw i korków wstrzymujących transport kontenerów.

Czytaj dalej >
Trendy w transporcie i logistyce 2021
03.03.2021

Trendy w transporcie i logistyce, które warto mieć na uwadze w 2021 roku

W 2021 brytyjskie firmy działające w branży transportowej i logistycznej będą musiały przygotować się na wiele wyzwań ze względu na takie czynniki jak pandemia Covid-19, brexit, a także postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i szybki rozwój handlu elektronicznego. Jaki wpływ na przemysł będą miały powyższe elementy? Zbadajmy kilka najnowszych trendów w logistyce, które warto mieć na uwadze w bieżącym roku.

Czytaj dalej >
Digitalizacja jest przyszłością logistyki
17.02.2021

Sztuczna inteligencja i automatyzacja zapewniają przewagę konkurencyjną małym i dużym firmom

Kompleksowa sieć licznych partnerów w łańcuchu dostaw sprawia, że logistyka jest idealnym inkubatorem do podejmowania decyzji opartych na danych. Według badań przeprowadzonych przez firmę Roland Berger rosnąca analiza danych poprzez odpowiednie aplikacje do automatyzacji i sztuczną inteligencję zmieni kierunek rozwoju logistyki w najbliższych latach. Duże firmy z branży logistycznej i FreightTech już dziś opracowują rozwiązania zorientowane na dane w celu wykorzystania zalet automatyzacji i sztucznej inteligencji. Również mniejsi partnerzy logistyczni, przewoźnicy i spedytorzy mogą na tym skorzystać.

Czytaj dalej >
E-fakturowanie pozwala oszczędzić czas, miejsce i pieniądze
18.01.2021

E-faktury, czyli sposób na oszczędności i większą transparentność w biznesie

Umówmy się, że biurokracja to najmniej przyjemna część prowadzenia interesów. Przyjmowanie, wystawianie, podpisywanie, przesyłanie, porządkowanie i archiwizowanie setek dokumentów spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom, powoduje niepotrzebny stres i zabiera czas. Sposobem na znaczną redukcję nielubianej papierologii może być całkowita rezygnacja z tradycyjnej, papierowej formy wystawiania i otrzymywania faktur na rzecz tańszej i łatwiejszej w obsłudze dokumentacji elektronicznej.

Czytaj dalej >
Firmy logistyczne dążą do obniżenia emisji CO2
23.10.2020

Powiedz STOP pustym przebiegom

Coraz więcej przedsiębiorstw z sektora produkcji i handlu stawia sobie za cel obniżenie emisji CO2. To samo dotyczy logistyki. Tutaj unikanie pustych przebiegów poprzez krótkoterminowe zlecenia transportowe może zaoferować spedytorom i firmom transportowym znaczne oszczędności i jednocześnie ochronę środowiska naturalnego.

Czytaj dalej >
Kobieta sprawdza rachunki pod kątem zaległych wierzytelności.
04.10.2020

7 najczęściej zadawanych pytań dotyczących inkaso w branży logistycznej

Zlecenie zostało wykonane, a faktura wystawiona. Na koncie jednak wciąż nie ma wpłaty.

Jednym ze sposobów postępowania z niesolidnym płatnikiem jest wynajęcie firmy windykacyjnej. Wiąże się z tym jednak wiele niejasności.

W tym artykule odpowiadamy na siedem najczęściej zadawanych pytań, które pojawiają się przed zawarciem umowy:

Czytaj dalej >
Księgowość reguluje zaległe rachunki
31.08.2020

Co robić w przypadku zaległych wierzytelności?

Zlecenie zostało dostarczone, a faktura wystawiona. Na koncie jednak wciąż nie ma wpłaty, a Ty czekasz na swoje pieniądze?

By usprawnić proces płatności, w 2011 roku wydano dyrektywę UE. W ten sposób w całej Europie uregulowany został sposób postępowania w przypadku zaległości finansowych.

Co można zrobić w przypadku braku płatności, kiedy należy zgłosić sprawę do firmy inkaso i kto ponosi koszty windykacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

 

Czytaj dalej >
Trzy wskazówki inkaso przy egzekwowaniu należności
18.08.2020

Egzekwowanie należności: co zrobić, gdy klient nie płaci?

Transport został zrealizowany, lecz na koncie firmowym nadal pusto... Masz prawo oczekiwać, że klient w ustalonym terminie zapłaci za dostarczenie towaru. Niemal każdy przedsiębiorca miał kiedyś do czynienia z kontrahentem, który zapłacił za usługi zbyt późno lub wcale. Jeśli termin płatności minął, możesz skontaktować się ze swoim prawnikiem. Jednak drogę sądową należy wybrać dopiero w sytuacji, gdy wszystkie inne możliwości zostaną wyczerpane. Poniżej przedstawiamy trzy wskazówki, jak postępować z zaległymi należnościami, by odzyskać pieniądze.

Czytaj dalej >
Do góry