11.12.2018

Jak można rozwiązać problem braku miejsc parkingowych dla ciężarówek?

Prezes firmy Park Your Truck, Denise Schuster, przedstawia cyfrowe pośrednictwo w rezerwacji miejsc parkingowych

Jak można rozwiązać problem braku miejsc parkingowych dla ciężarówek?

Pani Denise Schuster, prezes nowego start-upu Park Your Truck, chce poprzez portal do rezerwacji miejsc postojowych dla ciężarówek złagodzić skutki braku tych miejsc na niemieckich autostradach. W wywiadzie TIMOCOM LiveTalk podczas targów pojazdów użytkowych IAA Nutzfahrzeuge 2018 w Hanowerze rozmawialiśmy o tym z inicjatorką przedsięwzięcia.

W Niemczech wykorzystuje się codziennie około 100.000 miejsc postojowych. Oferta miejsc parkingowych na autostradach jest jednak ciągle niewystarczająca.

Brak miejsc parkingowych jest czynnikiem stresującym dla kierowców i może skutkować wypadkami

W Niemczech wykorzystuje się codziennie około 100.000 miejsc postojowych. Oferta miejsc parkingowych na autostradach jest jednak ciągle niewystarczająca. Wg analizy VEDA (Vereinigung deutscher Autohöfe e.V. - Zrzeszenia niemieckich zajazdów samochodowych) brakuje 30.000 miejsc postojowych - co ma negatywne skutki dla kierowców i firm.

Jeśli pierwsze miejsce odpoczynku jest przepełnione, trzeba jechać do kolejnego w nadziei znalezienia miejsca postoju. Denise Schuster z firmy Park Your Truck opisuje problem z perspektywy kierowców: "Jeśli dojeżdżam o godz.17 to wszystkie miejsca są zajęte. Jeśli dopiero o godz.10 zaczynam pracę, bo np. rozładowałem się późno, to być może muszę zakończyć jazdę o godz.16, bo później nie znajdę parkingu." Skutek: Kierowcy tracą cenny czas, nie dotrzymują okresów odpoczynku albo parkują na tzw. "krawężniku".

 

Cyfrowy serwis ma temu zaradzić
Już podczas studiów Denise Schuster zajęła się rozwiązaniem problemu braku miejsc parkingowych dla ciężarówek. Jej celem było stworzenie usługi eliminującej stres kierowców wywołany szukaniem parkingu i związanym z tym "dzikim parkowaniem" np. na pasach postojowych. Jak w praktyce działa ta oferta pomocy? Każdy, kto chce zarezerwować miejsce postojowe musi najpierw zarejestrować się online. Dyspozytor rezerwuje parkingi dla kierowcy, a ten może skoncentrować się wyłącznie na swojej pracy.  "Kierowca otrzymuje powiadomienie, gdzie i od kiedy czeka na niego parking. Druga wiadomość zawiera informacje, gdzie są sanitariaty albo najbliższy supermarket." wyjaśnia Denise Schuster. Ponadto w celu umożliwienia kierowcom ciężarówek nocnego wypoczynku poza kabiną, Park Your Truck współpracuje z hotelami Ibis Budget i wskazuje, gdzie znajdą nocleg w bliższej okolicy. Najważniejszą zaletą serwisu rezerwacyjnego jest jednak aspekt bezpieczeństwa zarówno dla samych kierowców  jak i innych uczestników ruchu. Jeśli kierowcy nie muszą parkować "na dziko", zmniejsza się także ryzyko wypadków na niemieckich autostradach.

Alternatywne miejsca postojowe jako środek zaradczy wobec braków
Od kilku miesięcy istnieje na rynku nowy start-up i mimo kilku "białych plam" na mapie, Park Your Truck jest już liderem europejskiego rynku. To już jest bardzo dobry start, jednak pokazuje, jak wielkie są rzeczywiste potrzeby. Cele przedsiębiorstwa są odpowiednio ambitne a mianowicie "możliwość zaoferowania ponad 10.000 dodatkowych miejsc parkingowych w ciągu 6 miesięcy", podała pani prezes. Tym samym zapewniono by pokrycie jednej trzeciej potrzeb na niemieckich autostrad.

Zamiast czekać na wybudowanie nowych miejsc postoju przy autostradach, których koszt wyniósłby ok. 80.000 Euro za jedno miejsce, a czas potrzebny na pozwolenia i budowę osiągnąłby 10 lat, należy iść nową drogą. Firma tworzy nowe tereny parkingowe wykorzystując np. tereny firm i obszary przemysłowe, gdyż tu nie sięga prawo dot. autostrad związkowych. W tym celu Park Your Truck znalazło wiele partnerskich gmin. Wspólnie rozwinięto koncepcję oferowania atrakcyjnych miejsc postojowych na terenach przemysłowych umożliwiających spełnienie podstawowych potrzeb obejmujących np. sanitariaty i kontenery na śmieci. Mogłoby to stać się opłacalnym źródłem dochodów dla gmin, a dla kierowców realną alternatywą.

 

Pobierz informację prasową
Do góry