skip navigation
01.08.2019

TIMOCOM: Skutki hamującej gospodarki najbardziej odczuwalne dla liderów eksportu w Europie

W drugim kwartale 20% mniej wolnych frachtów niż rok temu

Erkrath, 20 lipca 2019 r. – Niemcy, Francja i kraje Beneluksu obecnie najmocniej odczuły globalne wyhamowanie koniunktury. Świadczą o tym aktualne dane z barometru transportowego TIMOCOM, w którym to przedsiębiorstwo IT dokumentuje w cyklu kwartalnym rozwój podaży i popytu na największej w Europie giełdzie transportowej.

W porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku, liczba ofert frachtów ulokowanych na rynku od początku kwietnia do końca czerwca 2019 roku zmniejszyła się o 20 procent.
Udostępnij na ...

W porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku, liczba ofert frachtów ulokowanych na rynku od początku kwietnia do końca czerwca 2019 roku zmniejszyła się o 20 procent. „Protekcjonistyczna polityka gospodarcza rządu amerykańskiego spowalnia globalny handel, przez co maleje ilość transportowanych towarów. Kraje zorientowane na eksport, jak Niemcy, Francja i kraje Beneluksu, najmocniej odczuły te tendencje” — mówi analityk biznesowy TIMOCOM, David Moog.

W sumie poprzez aplikację „Smart App Frachty", w której przedsiębiorstwa mogą wystawiać i realizować swoje oferty transportowe na giełdzie transportowej, w drugim kwartale wstawiono ogółem 21 817 710 ofert. W kwartale poprzedniego roku było ich 27 565 605. Jak informuje Moog, regresem został dotknięty w znacznym stopniu transport dóbr przemysłowych i inwestycyjnych, między innymi przemysł zaopatrzeniowy. 

Kryzys ten pogłębia także zbliżający się brexit. „Po tym, jak w pierwszym kwartale poziom transportu do Wielkiej Brytanii znacznie się zwiększył ze względu na powiększanie zasobów magazynowych, teraz obserwujemy załamanie tej tendencji”, informuje Moog. Według danych TIMOCOM liczba eksportów z kontynentu do Wielkiej Brytanii w drugim kwartale zmniejszyła się o 56% w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2019 roku.

Eksport w Europie Południowej przeciwstawia się tej tendencji. Włochy, Hiszpania, Portugalia i Grecja od kwietnia do czerwca przetransportowały na europejskie rynki zagraniczne znacznie więcej towarów niż w tym samym kwartale poprzedniego roku, notując 21-procentowy wzrost. Moog: „W tych krajach jest obecnie sezon na rynku owoców i warzyw”.

Za pomocą barometru transportowego firma IT analizuje rozwój liczby ofert frachtów w stosunku do wolnych przestrzeni ładunkowych na zintegrowanej w Systemie Smart Logistics TIMOCOM giełdzie transportowej. TIMOCOM, liczący ponad 130 000 użytkowników i nawet 750 000 międzynarodowych ofert frachtów i przestrzeni ładunkowych dziennie, obsługuje największy cyfrowy system drogowego transportu towarów w Europie.


Do góry