08.07.2022

25 lat TIMOCOM: ćwierć wieku wsparcia w cyfryzacji procesów logistycznych

Jak narodziła się największa giełda transportowa w Europie?

Sebastian Lehnen i Tim Thiermann prowadzą firmę z sektora FreightTech - TIMOCOM.

Od małego projektu IT aż po złożony System, obecny w biurach ponad 50.000 europejskich przedsiębiorstw! W roku swojego jubileuszu TIMOCOM spogląda wstecz na minione 25 lat rozwoju cyfrowej logistyki. Firma zawsze starała się, aby jej produkty były skrojone na miarę i odpowiadały na potrzeby klientów. Starannie dobierała również partnerów biznesowych, by stale rozwijać i unowocześniać swoje usługi. Tylko działając wspólnie, można sprostać jednemu z największych wyzwań naszych czasów: digitalizacji procesów logistycznych.

Dzięki korzystaniu z aplikacji firmy TIMOCOM można zaoszczędzić ponad 20% emisji CO2 na każdy przejechany kilometr, przy jednoczesnym zwiększeniu stopnia wykorzystania floty pojazdów o 30%.

Cyfryzacja całego procesu transportowego

Wszystko zaczęło się od wyprzedaży komputerów PC! W 1997 roku, podczas zakupu kilku "pecetów" w niemieckim dyskoncie, spedytor Jens Thiermann podjął decyzję o założeniu firmy TimoCom Soft- und Hardware GmbH i stworzeniu pod tą marką giełdy transportowej.

"Przez długi czas usiłowałem znaleźć ogólnoeuropejską platformę, która umożliwiałaby zawieranie zleceń transportowych, by zmniejszyć liczbę pustych przebiegów w mojej firmie spedycyjnej. Ale nie znalazłem żadnej, która spełniałaby moje wymagania. Stąd pomysł na utworzenie własnej." - mówi Thiermann. Po kilku pracowitych miesiącach, w kwietniu 1997 roku powstał program, który otrzymał roboczą nazwę: TC Truck & Cargo®.

Giełda transportowa szybko zapełniła się ofertami. Unikanie pustych przebiegów przestało być tylko marzeniem, a cyfrowe znajdowanie zleceń transportowych stało się standardową praktyką. Klienci zaczęli pozyskiwać kolejnych klientów, a firma rozszerzyła działalność międzynarodową, otwierając biura w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Koncentracja na potrzebach klientów i nieszablonowe stały się podstawą sukcesywnego rozwoju: od giełdy transportowej do kompleksowego Systemu, w którym dziś ponad 50.000 klientów z 46 europejskich krajów może cyfrowo zarządzać całym procesem transportowym.
 

Duża inwestycja w badania; kierunek - zrównoważony rozwój

 Tim Thiermann, syn założyciela, poszedł w ślady ojca. Od 2019 roku zarządza firmą wraz z Sebastanem Lehnenem. Obaj dążą do tego, by System od TIMOCOM stał się największym i najbezpieczniejszym rynkiem w sektorze FreightTech.

W tym celu do 2030 roku zainwestujemy równo 100 milionów euro w badania i rozwój" - mówi Tim Thiermann.

Giełda transportowa pozostaje sercem Systemu Smart Logistics - a jako że jej główny cel stanowi redukowanie pustych przebiegów, nie jest niespodzianką, że jednym z kluczowych obszarów inwestycji jest zrównoważony rozwój. Dzięki korzystaniu z aplikacji firmy TIMOCOM można zaoszczędzić ponad 20% emisji CO2 na każdy przejechany kilometr, przy jednoczesnym zwiększeniu stopnia wykorzystania floty pojazdów o 30%. Nowe partnerstwo z firmą BigMile da wspólnym klientom możliwość obliczenia własnego śladu węglowego.


Partnerzy biznesowi TIMOCOM: ramię w ramię w kierunku cyfryzacji logistyki

TIMOCOM z siecią ponad 300 partnerów, głownie z obszarów telematyki i systemów do zarządzania transportem, realizuje kolejne kroki ku digitalizacji procesów logistycznych. Wybierając partnerów, TIMOCOM bazuje na życzeniach klientów, którzy nierzadko zgłaszają potrzeby integracji systemów określonych usługodawców. Swoje sugestie klienci mogą przesyłać na kilka sposobów: poprzez System Smart Logistics, stronę internetową lub wiadomość e-mail do Partnermanagement firmy TIMOCOM.

Partnerem z największą liczbą wspólnych klientów jest firma LIS AG. Z okazji 25- lecia TIMOCOM zapytał członka zarządu, Magnusa Wagnera, co uważa za największą zaletę tego partnerstwa:

"Ponieważ wielu naszych klientów od dawna korzysta z Systemu od TIMOCOM, chcielibyśmy oszczędzić im podwójnego wprowadzania danych w obu systemach poprzez interfejs" - wyjaśnia. - "Nasz TMS postrzegamy jako aplikację hubową, do której można podłączyć usługi innych partnerów. Naturalnym było więc dla nas zintegrowanie go z Giełdą transportową od TIMOCOM. Już za jednym kliknięciem w systemie WinSped® dane są przekazywane bezpośrednio do Systemu Smart Logistics firmy TIMOCOM – to bardzo duża oszczędność czasu dla naszych użytkowników. W przyszłości z pewnością coraz więcej wspólnych klientów będzie korzystać z zalet tego partnerstwa.

W sumie TIMOCOM oferuje trzy interfejsy:

  • Giełda transportowa
  • Zlecenia transportowe
  • Tracking

Nasz Austriacki partner, firma TRANSLOGICA GmbH jako pierwszy zintegrował wszystkie trzy interfejsy z istniejącym oprogramowaniem. O efektach opowiada CEO Dipl.-Ing. Hansjörg Haller:

Z TIMOCOM łączy nas dążenie do wprowadzania innowacji w procesie digitalizacji logistyki. Nasze interfejsy umożliwiają prowadzenie procesów transportowych bez konieczności przełączania się pomiędzy różnymi systemami, przynosząc tym samym wiele korzyści, takich jak: krótszy czas pracy, redukcję kosztów, wyższą jakość, większą efektywność. Stanowi to ogromną zaletę dla naszych wspólnych klientów. Liczymy, że tak pozostanie przez kolejne 25 lat. Gratulujemy jubileuszu!"


TIMOCOM, Klienci, Partnerzy: wspólnie ku przyszłości

System od TIMOCOM jest intuicyjny i prosty w obsłudze, choć jednocześnie oferuje coraz większą liczbę aplikacji i funkcji dla użytkowników. Podkreśla to w jubileuszowym wywiadzie  z najstarszy stażem Klient TIMOCOM, firma Dallmaco Speditionsges. mbH:

"TIMOCOM nieustannie reaguje na feedback od klientów i słucha swoich strategicznych partnerów, by zwiększyć jakość oferowanych rozwiązań. Nic dziwnego, że System Smart Logistics i związane z nim usługi cieszą się tak dużym powodzeniem. Dla wizji przedsiębiorstwa, jaką jest stworzenie świata bez wyzwań logistycznych, ta ścisła współpraca jest elementarna. Budowanie przyszłościowej cyfryzacji logistyki nie jest bowiem zadaniem jednostek. To wspólny projekt naszych czasów, w którym każdy może odegrać decydującą rolę".


To może Cię zainteresować:

25 lat giełdy transportowej: od ćwierć wieku TIMOCOM inicjuje i wspiera cyfryzację logistyki

25 lat udanej współpracy: Wywiad z EURO-PEGAZ - jednym z najstarszych klientów TIMOCOM

Cyfrowe mosty: Interfejsy łączą System od TIMOCOM z Twoim systemem TMS lub ERP

Pobierz informację prasową
Do góry