Karta kierowcy – co to jest i jakie dane zawiera?
Do czego służy karta kierowcy, co powinno się na niej znaleźć i jak ją wyrobić?
Jeśli pracujesz jako kierowca zawodowy, karta kierowcy powinna być dla Ciebie tak samo ważna, jak prawo jazdy. Dokument ten jest bowiem podstawą do wykonywania transportu drogowego pojazdem wyposażonym w tachograf cyfrowy. Jakie informacje powinna zawierać, jak ją wyrobić i na co zwrócić szczególną uwagę? Na te i inne pytania dotyczące karty kierowcy odpowiadamy w poniższym tekście.
Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się:
- Co to jest karta kierowcy i do czego służy?
- Jakie informacje zawiera karta kierowcy?
- Jak wyrobić kartę kierowcy i ile ona kosztuje?
- Kiedy i jak przedłużyć kartę kierowcy?
- Jakie są konsekwencje jazdy bez karty kierowcy?
- Podsumowanie – najważniejsze informacje dotyczące karty kierowcy.
Karta kierowcy – co to jest i do czego jest potrzebna?
Karta kierowcy jest podstawowym dokumentem potwierdzającym kwalifikację do pracy na stanowisku kierowcy zawodowego i prowadzenia pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony, czyli m.in. samochodów ciężarowych, wyposażonych w tachografy. Dokument służy więc nie tylko do identyfikacji kierowcy, ale i rejestrowania jego czasu pracy.
Jakie informacje znajdują się na karcie kierowcy?
Tak, jak wspomnieliśmy, karta kierowcy służy do jego identyfikacji, a więc powinna zawierać podstawowe dane personalne kierowcy, takie jak:
🔸imię/imiona i nazwisko,
🔸data urodzenia,
🔸numer pesel kierowcy,
🔸zdjęcie,
🔸podpis.
Oprócz tego, istotne są dane potwierdzające jego kwalifikacje, uprawnienia, a także aktywność:
🔸numer karty kierowcy,
🔸data początku okresu ważności karty,
🔸nazwa podmiotu wydającego kartę,
🔸kraj rejestracji,
🔸numer prawa jazdy,
🔸historia aktywności i rejestracja czasu pracy kierowcy..
Aby jeszcze lepiej zobrazować sobie, jakie dane na karcie kierowcy niezbędne są do jej wyrobienia, załączamy poniższą grafikę:

Karta kierowcy – jak wyrobić i ile to kosztuje?
W celu uzyskania karty kierowcy należy złożyć wniosek do odpowiedniego organu. W Polsce jest to m.in. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW). Termin oczekiwania na wydanie karty to zazwyczaj 3 tygodnie w przypadku wniosku papierowego lub 7 dni dla wniosków przesłanych drogą online.
Wymagane dokumenty do wyrobienia karty kierowcy to:
🔹Wniosek o wydanie karty kierowcy,
🔹Skan prawa jazdy, jeśli dokument wystawiany był poza Polską,
🔹Dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
🔹 Skan podpisu,
🔹Skan lub kopia świadectwa kierowcy,
🔹Zdjęcie paszportowe.
Koszt wydania karty kierowcy wynosi około 150-200 zł. W przypadku kierowców z zagranicy procedura może się nieco różnić, ale wnioskowanie w Polsce jest możliwe po spełnieniu określonych wymagań. Jeśli chodzi o wyrobienie karty kierowcy w Niemczech lub innym kraju, najczęściej wystarczy przesłać wypełniony wniosek do lokalnego urzędu komunikacyjnego. Warto jednak sprawdzić, jakie dokumenty wymagane są w danym kraju.
Przedłużenie i odnowienie karty kierowcy
Karta kierowcy jest ważna przez 5 lat. Procedura odnawiania jest podobna do wydawania pierwszej karty i wymaga przedstawienia aktualnych dokumentów. Przed upływem jej ważności należy złożyć wniosek o wydanie nowej karty, najlepiej nie więcej niż 2 miesiące i nie później niż 15 dni przed jej wygaśnięciem. Terminowe złożenie wniosku o przedłużenie karty kierowcy to uniknięcie przerwy w pracy, ale i kar finansowych.
Brak karty kierowcy – konsekwencje
Za brak karty kierowcy w 2025 roku kary wynoszą nawet do 2000 zł. Oprócz mandatu dla kierowcy i kary dla firmy transportowej, istnieje możliwość zatrzymania pojazdu i zakaz dalszej jazdy. Warto pamiętać, że za nieprawidłowo udokumentowaną pracę lub brakujące wydruki grożą dodatkowe kary finansowe. Przypominamy, że od 1 stycznia 2025 roku każdy kierowca, prowadzący pojazd wyposażony w tachograf, będzie musiał przedstawić dane z karty kierowcy za poprzednie 56 dni.
Karta kierowcy – najważniejsze informacje
Podsumowując, karta kierowcy jest podstawowym dokumentem potwierdzającym kwalifikację prowadzącego pojazd o DMC powyżej 3,5 tony. To również niezbędne źródło informacji dla pracodawcy monitorującego i obliczającego czas pracy kierowcy. Ponieważ karta kierowcy ważna jest przez 5 lat, w obowiązku zatrudniającego jest dopilnowanie przedłużenia karty kierowcy.
------------------------
Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj nie tylko o formalności, ale i o stały dostęp do ładunków. Na Giełdzie Transportowej TIMOCOM znajdziesz wolne ładunki, dzięki którym unikniesz pustych przebiegów i zoptymalizujesz koszty transportowe.
Źródła: https://tachospeed.pl/blog/karta-kierowcy-podstawowe-informacje/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_kierowcy
Tematy, które mogą Cię zainteresować:
Tachograf inteligentny 2 generacji – od kiedy obowiązuje, ile kosztuje i kogo dotyczy?
Rozliczenie czasu pracy kierowcy

Patrycja Hamielec
Content Specialist