TIMOCOM 18.10.2022
5

Jakie są rodzaje magazynów?

Poznaj typy powierzchni magazynowych

AdobeStock_124242391

Wybór odpowiedniego rodzaju magazynu dla posiadanego towaru jest niezwykle istotną kwestią – od tego zależy przecież, czy nasz ładunek będzie właściwie przechowywany, a tym samym nie ulegnie zniszczeniu i nie straci na wartości.


Typy powierzchni magazynowej ze względu na przeznaczenie i wyposażenie
 

Wybór odpowiedniego rodzaju magazynu dla posiadanego towaru jest niezwykle istotną kwestią – od tego zależy przecież, czy nasz ładunek będzie właściwie przechowywany, a tym samym nie ulegnie zniszczeniu i nie straci na wartości.
 

Spis treści:

  1. Typy magazynów ze względu na ich wyposażenie i przeznaczenie
  2. Rodzaje towarów przechowywane w magazynach blokowych, silosach i innych typach magazynów
  3. Odpowiednia przestrzeń magazynowa - gdzie i jak ją znaleźć?

Magazyn blokowy

Jest to taki rodzaj magazynu, w którym towary układane są obok siebie oraz jeden na drugim. Magazyn blokowy nie jest natomiast wyposażony w półki ani regały. Do składowania towarów wykorzystuje się skrzynie, pudła lub palety.

Taki sposób przechowywania jest typowy dla magazynów jednowariantowych, czyli takich, w których składowany jest tylko jeden rodzaj towaru, najczęściej o niskiej rotacji – np. opony, materiały budowlane, substancje chemiczne w beczkach.

Magazyn paletowy

To nic innego, jak magazyn przystosowany do przechowywania towarów umieszczonych na paletach. Magazyny paletowe najczęściej są wyposażone w specjalne regały do składowania palet z ładunkami. Maksymalna waga załadowanej palety, którą można umieścić na takim regale, wynosi zwykle od 700 do 1000 kg.

Magazyn z regałami przegrodowymi

Regały przegrodowe są przeznaczone do przechowywania towarów w opakowaniach o mniejszej objętości, a także dokumentów. Dodatkowym wyposażeniem takich regałów mogą być np. kuwety, szuflady lub inne pojemniki ułatwiające segregację i składowanie drobnych produktów.

Magazyn towarów wiszących

Taki sposób magazynowania jest wykorzystywany przez szereg branż – od tekstylnej, poprzez motoryzacyjną i elektroniczną, aż po spożywczą. Jego największą zaletą jest to, że zapewnia łatwy dostęp nawet do pojedynczych sztuk składowanych towarów, dlatego chętnie wykorzystywany jest m.in. przez branżę e-commerce. Niektóre magazyny materiałów wiszących są wyposażone w specjalne systemy do wewnętrznego przemieszczania towarów, co dodatkowo ułatwia przygotowanie go do dalszego transportu.

Magazyn niskiego, średniego lub wysokiego składowania

Ze względu na wysokość składowania materiałów można wyróżnić:

  • magazyn niskiego składowania – maksymalna wysokość przechowywania towarów wynosi mniej niż 4,2 metra;
  • magazyn średniego składowania – wysokość przechowywania towarów wynosi od 4,2 do 7,2 metra;
  • magazyn wysokiego składowania – minimalna wysokość przechowywania towarów wynosi powyżej 7,2 metra.

Magazyny z regulacją temperatury: chłodnie i mroźnie

Artykuły żywnościowe, a także niektóre leki i substancje chemiczne, niejednokrotnie wymagają przechowywania w ściśle kontrolowanej temperaturze. Służą temu chłodnie (temperatura od 0 do +4, czasem +8 stopni C) oraz mroźnie (od 0 do nawet -30 stopni C).

W kontrolowanej temperaturze, choć wyższej niż w przypadku chłodni i mroźni, przechowuje się również m.in. urządzenia elektroniczne, rośliny, dzieła sztuki, kosmetyki i wiele innych.

W magazynach tego typu stosuje się różne systemy składowania, jednak w większości przypadków muszą one spełniać ściśle określone normy sanitarne (np. uniemożliwiać kontakt żywności z posadzką i ścianami, zapewniać możliwość łatwego czyszczenia i dezynfekcji powierzchni).

Magazyn towarów ciekłych lub/i gazów

Gazy i ciecze (np. paliwa, smoła, asfalt) są przechowywane w wyspecjalizowanych magazynach lub ich częściach. Służą do tego duże zamknięte zbiorniki przemysłowe, przeważnie stalowe – naziemne lub podziemne.

Magazyn towarów niebezpiecznych

Pod tą nazwą kryją się w rzeczywistości różne typy powierzchni magazynowych, przeznaczone do przechowywania różnych rodzajów towarów. Magazyn materiałów niebezpiecznych przede wszystkim musi:

  • być odporny na działanie surowca, który będzie w nim składowany,
  • mieć zapewnioną odpowiednią wentylację oraz ochronę przeciwpożarową,
  • posiadać odzież ochronną dla pracowników (rękawice, gogle, kombinezony etc.);
  • znajdować się w bezpiecznej odległości od budynków mieszkalnych.

W zależności od składowanych substancji lub/i produktów, magazyny materiałów niebezpiecznych najczęściej są wyposażone w szczelne, ognioodporne szafy lub sejfy, wanny ociekowe, naziemne lub podziemne zbiorniki przemysłowe, a także urządzenia kontrolujące temperaturę oraz wilgotność.

Magazyn celny (otwarty/zamknięty)

to obiekt przeznaczony do czasowego składowania towarów sprowadzonych spoza obszaru Unii Europejskiej do czasu nadania im przeznaczenia celnego. Składane towary są umieszczane w magazynie na podstawie deklaracji skróconej lub innego dokumentu wykorzystywanego w tym charakterze. Przechowywanie w magazynach celnych towarów pochodzących spoza Unii nie wymaga płacenia ceł importowych oraz podatków. Organy celne mogą jednak zażądać złożenia zabezpieczenia należności celno-podatkowych. Magazyny czasowego składowania mają z góry narzucony czas przechowywania. Wynosi on dwadzieścia dni od daty założenia deklaracji skróconej. Termin można przedłużyć za zgodą Urzędu Celnego.

Silos

Silos jest to konstrukcja w kształcie walca, wykonana przeważnie z betonu, drewna, stali lub tworzywa sztucznego. Silosy służą do magazynowania materiałów sypkich (np. zbóż, pasz, roślin strączkowych, wapna czy żywicy granulowanej) oraz płynnych. Ze względu na budowę można wyróżnić silosy cylindryczne oraz kwadratowe, a ze względu na sposób opróżniania – płaskodenne oraz z dnem lejowym.

Magazyn konsygnacyjny (inaczej magazyn depozytowy, skład konsygnacyjny)

Jest to mieszana konstrukcja prawna obejmująca elementy umowy komisu, umowy składu oraz umowy sprzedaży. Magazyny konsygnacyjne najczęściej prowadzone są przez firmy produkcyjne, które składują w nich surowce niezbędne w procesie wytwarzania dóbr. W czasie przechowywania surowce te wciąż należą do dostawców – nabywca formalnie kupuje je dopiero po pobraniu ich z magazynu (najczęściej w celu użycia ich do produkcji).

Jak znaleźć odpowiedni magazyn?

Poszukiwanie magazynu, który spełni nasze wymagania pod względem lokalizacji, wyposażenia i – co kluczowe – dostępności w żądanym terminie, bywa sporym wyzwaniem. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy z powodu nagłego zakłócenia łańcucha dostaw przestrzeń do składowania towaru potrzebna jest „na już”. W takich sytuacjach szczególnie przydaje się sprawdzona giełda magazynów, pozwalająca wybrać przestrzeń magazynową spośród tysięcy międzynarodowych ofert. W Systemie Smart Logistics od TIMOCOM codziennie pojawia się aż do 9.000 ofert powierzchni magazynowej z całej Europy!


Pop-up image
Chcesz mieć aktualne artykuły z branży TSL w zasięgu ręki?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco
z wiadomościami ze świata transportu i logistyki!

Do góry