TIMOCOM 11.06.2023
6

Jazda ciężarówką w upalne dni – jak zabezpieczyć kierowcę przed wysokimi temperaturami?

Dowiedz się, w co wyposażyć ciężarówkę i jak przygotować kierowcę do pracy w sezonie letnim

Sposoby na upał w trakcie jazdy ciężarówką

Upał stanowi szczególne utrudnienie dla kierowców ciężarówek, którzy nierzadko muszą spędzać wiele godzin w nagrzanym pojeździe. Ponieważ wielkimi krokami zbliża się sezon letni, a słupki w termometrach niebawem wskażą 30°C, podpowiadamy, jak przygotować kierowcę do trasy w wysokich temperaturach.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego jazda ciężarówką w upale może zagrozić zdrowiu i życiu kierowcy?
 2. Jak rozpoznać przegrzanie lub udar słoneczny u kierowcy?
 3. W jaki sposób zabezpieczyć kierowcę przed upałem i udzielić mu pomocy w przypadku złego stanu zdrowia.
 4. Na co zwrócić uwagę, przygotowując ciężarówkę do transportu latem
 5. Zaplanuj trasę, oblicz koszty i znajdź najbliższy DocStop.

Od lat słyszymy o niekorzystnych zmianach klimatycznych. Z roku na rok temperatury są coraz wyższe, a opady rzadsze. Skutki zmian klimatycznych odczuwamy szczególnie latem, kiedy temperatury na zewnątrz dochodzą prawie do 40°C. Stwarza to wyjątkowo trudne warunki na drogach, po których przemieszczają się kierowcy w ciężarówkach transportujących towar. Zasłabnięcia spowodowane upałem, przegrzanie czy nawet udary słoneczne zdarzają się równie często, co wystrzał opon od nagrzanego asfaltu czy zamykanie dróg spowodowane pożarami lasów.

Jakie zagrożenie z powodu upału może spotkać kierowcę ciężarówki?

Bezpośrednim zagrożeniem dla kierowcy ciężarówki w okresie letnim są wysokie temperatury. Słupek rtęci w termometrze umieszczonym we wnętrzu ciężarówki, która została zaparkowana w pełnym słońcu, może pokazywać nawet 60°C. Pojazd nagrzewa się jak szklarnia nie tylko w trakcie postoju – jadąc na południe lub zachód kierowca na własnej skórze może przekonać się o szkodliwym działaniu uciążliwego, ostrego światła słonecznego. Oczywistym jest, że takie warunki wewnątrz kabiny zagrażają zdrowiu i życiu kierowcy. Ale jazda w upalne dni może przynieść zagrożenia również z zewnątrz.

W wyniku upałów bardzo często dochodzi do wystrzału opon. Sytuacja może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem, a to z kolei grozi wypadkiem. Sam wybuch uszkadza nawierzchnię, a guma z rozerwanej opony mięknie pod wpływem wysokiej temperatury i wtapia się w asfalt, tworząc nierówności na drodze. To również stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu, o ile odcinek nie zostanie zamknięty. Drogi latem mogą być nieprzejezdne z jeszcze jednej przyczyny – susza doprowadza do pożarów lasów i łąk, co jest szczególnie niebezpieczne z uwagi na tempo przemieszczania się płomieni i dymu. Wówczas warto niezwłocznie zmienić przebieg trasy, aby zminimalizować ryzyko zagrożenia dla kierowcy.

Zaplanuj trasę, uwzględniając zamknięte odcinki i drogi, na których obowiązuje zakaz jazdy dla ciężarówek:

Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru słonecznego u kierowcy ciężarówki?

Wyruszając w trasę podczas upałów, warto przypomnieć kierowcy o obserwowaniu swojego organizmu i natychmiastowym zgłaszaniu gorszego samopoczucia. Pierwsze objawy przegrzania lub odwodnienia wyglądają niewinnie – senność, bóle głowy czy obniżona koncentracja mogą być odbierane jako oznaki zmęczenia. Nie należy jednak lekceważyć żadnych symptomów, ponieważ każdy z nich, zaobserwowane w czasie upałów, może być początkiem czegoś poważnego, np. udaru słonecznego lub problemów z krążeniem.

Objawy udaru słonecznego i przegrzania:

 • zawroty i ból głowy,
 • kołatanie serca, przyspieszone tętno,
 • obniżona koncentracja i mikrosen,
 • zaczerwienienie i/ lub poparzenie skóry,
 • nudności i wymioty,
 • podwyższona temperatura / gorączka.


This is an embedded image

Jak radzić sobie z upałem w kabinie ciężarówki? Wskazówki i pierwsza pomoc

W sezonie letnim warto pamiętać o podstawowych czynnościach, które mogą przynieść ulgę w trakcie upałów, a w skrajnych sytuacjach uratować życie:

Zapas wody pitnej i napojów w odpowiedniej temperaturze

Przed ruszeniem w trasę zadbaj o wystarczającą ilość płynów w postaci wody lub innych napojów. Pamiętaj, aby napoje nie były zimne czy lodowate, ale o temperaturze pokojowej. Zimne napoje zmuszają organizm do podniesienia temperatury, przez co zużywamy więcej energii i jeszcze bardziej obciążamy organizm. Dlatego w trakcie upałów najlepiej sprawdzą się letnie napoje. 

Klimatyzacja

Klimatyzacja powinna być ustawiona tak, aby po wyjściu z pojazdu nie odczuwać szoku termicznego. Różnica temperatur pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz ciężarówki powinna wynosić około 6°C.

Przenośny wentylator

Pomocny może być również przenośny wentylator. Dzięki cyrkulacji powietrza można obniżyć temperaturę o 1-2°C. Doraźna pomoc może okazać się zbawienna kierowcy również podczas przerwy.

Wilgotny ręcznik i spryskiwacz z wodą

Warto wspomagać się najprostszymi i najbardziej niezawodnymi sposobami, jak wilgotny ręcznik czy spryskiwacz z wodą. Przyjemnie chłodny ręcznik kierowca może położyć na karku, a spryskiwacza użyć do odświeżania się lub odgonienia uciążliwych os. Te niezajmujące dużo miejsca przedmioty mogą w skrajnych przypadkach uratować życie kierowcy, który doznał przegrzania lub udaru słonecznego.

Regularne przerwy

Przypominaj kierowcy o przerwach i kontroluj ich odbywanie. Poinformuj pracownika, że najlepszym miejscem do odbycia pauzy jest zacienione miejsce. Świeże powietrze, trochę ćwiczeń i lekki posiłek mogą zdziałać cuda. Znika zmęczenie i ponownie wzrasta koncentracja. Bardzo wskazane są odpowiednie przekąski, np. surowe warzywa, jak ogórki i pomidory, a także soczyste owoce, np. melon czy arbuz. Dzięki dużej zawartości wody pomogą uzupełnić płyny w organizmie, ale i odzyskać energię oraz dobre samopoczucie.

Pamiętaj, aby przeprowadzić z kierowcą krótkie szkolenie przypominające o podstawowych czynnościach, jakie powinien wykonywać w razie podejrzenia udaru słonecznego lub przegrzania. Warto, aby poinformował o złym stanie zdrowia lub od razu zadzwonił po pomoc medyczną i w miarę możliwości udał się w zacienione miejsce, rozpiął lub poluzował ubranie, a następnie ochładzał klatkę piersiową wilgotnymi okładami oraz nawadniał się letnimi napojami. Warto uczulić pracownika na fakt, że picie bardzo zimnej wody lub stosowanie lodu do okładów może doprowadzić do szoku termicznego i jeszcze gorszego stanu.

Jak przygotować ciężarówkę na transport latem?

Podstawą w czasie upałów jest dokładne sprawdzenie ciężarówki. Dzięki kilku prostym czynnościom możesz podnieść bezpieczeństwo w trasie – własne i innych uczestników ruchu. Dlatego zanim ruszysz w drogę, zadaj sobie kilka podstawowych pytań:

Czy w zbiorniku jest wystarczająca ilość płynu chłodniczego, a klimatyzacja jest nabita?

Jeśli zabraknie czynnika chłodzącego, kabina szybko zmieni się w fińską saunę, a jazda stanie się nieznośna.

Czy opony nie są uszkodzone?

Przed rozpoczęciem jazdy należy je sprawdzić, aby wykryć ewentualne pęknięcia i tym samym zapobiec przebiciu. Ciśnienie w oponach nie powinno być zbyt niskie, gdyż powoduje to szybsze zużycie materiału.

Czy osłony przeciwsłoneczne są nienaruszone?

Sprawdzenie ich stanu również może pomóc. Kupując nowy pojazd, powinieneś zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony w szybę odbijającą światło. Pamiętaj, że zabronione jest przyciemnianie szyb folią barwiącą!

This is an embedded image

Znajdź DocStop, zaplanuj trasę i oblicz koszty transportu w ciągu kilku sekund

Nieodłącznym elementem przygotowań jest planowanie trasy – w upalne dni warto przesunąć czas jazdy na godziny poranne i wieczorne, kiedy temperatury za oknem nie są jeszcze tak wysokie. Dobrym pomysłem jest również przedłużenie czasu postoju, pod warunkiem, że odbywa się w zacienionym miejscu. Pamiętaj, że w przypadku oznak zmęczenia i spadku koncentracji wywołanych upałem, kierowca ma prawo zjechać z trasy i zrobić sobie przerwę bez informowania przewoźnika.

Zmiana trasy ciężarówki w trakcie upałów jest możliwa dzięki funkcji Trasa i Koszty w TIMOCOM Marketplace. Dzięki niej zaplanujesz transport na nowo i obliczysz koszty transportu, uwzględniając ruch na drodze, zakazy jazdy ciężarówek, roboty drogowe i inne utrudnienia. A w przypadku bardzo złego samopoczucia kierowcy, będziesz mógł znaleźć najbliższy DocStop, gdzie otrzyma pierwszą pomoc przedmedyczną.


Może Cię zainteresować: Kierowca ciężarówki jest chory? Podpowiadamy, jak uzyskać szybką pomoc lekarską w trasie


Pop-up image
Chcesz mieć aktualne artykuły z branży TSL w zasięgu ręki?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco
z wiadomościami ze świata transportu i logistyki!

Do góry