Rozwiązania IT 03.07.2023
4

Giełda ładunków na wywrotki z pierwszej ręki czy szukanie ofert na własną rękę?

Sprawdź, skąd brać ładunki na wywrotkę, jak szukać ładunków na wywrotki i jaki typ pojazdu wybrać?

wywrotka-przyczepa-naczepa-ciezarowka-kruszywo

Wywrotki to pojazdy służące do transportowania materiałów płynnych, sypkich lub kawałkowych. Ze względu na zastosowanie wykorzystuje się je przede wszystkim w branży budowalnej i spożywczej. W obecnej sytuacji deficytu frachtów ładunki na wywrotkę są szczególnie poszukiwane. Sprawdź, jak i gdzie szukać zleceń na wywrotkę, aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo i jakość usług.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 1. Co można przewozić wywrotką?
 2. Giełda ładunków na wywrotki a szukanie ofert samemu – co się bardziej opłaca?
 3. Wywrotka, przyczepa wywrotka czy naczepa wywrotka – co znajdziemy na Giełdzie Transportowej?
 4. Jak wygląda szukanie ładunków na przykładzie TIMOCOM?

Co można przewozić wywrotką?

Wywrotka to najpopularniejszy pojazd samowyładowczy służący do przewozu materiałów objętościowych i sypkich. Za pomocą wywrotki możliwy jest transport materiałów budowlanych, takich jak m.in. drewno, piasek, żwir, żużel, cement, węgiel, gips, wapno, kruszywa oraz artykułów spożywczych – m.in. pasze, zboża, ziarna, ryż, mąka, cukier, itd. W przewozie materiałów tego typu stosuje się również przyczepy wywrotki i naczepy wywrotki.

Giełda transportowa – wywrotki z pierwszej ręki czy szukanie ofert na własną rękę?

Zapytania o zlecenia na wywrotkę mogą być kierowane bezpośrednio do przewoźnika lub spedytora – pod warunkiem, że posiadają oni ważne licencje i uprawnienia transportowe. Weryfikowanie partnerów biznesowych na własną rękę jest możliwe, ale czasochłonne. Poszukując ładunków lub pojazdów na forach, grupach na portalach społecznościowych czy na niezweryfikowanych darmowych stronach z ogłoszeniami, trzeba być świadomym, że może to wiązać się z podwyższonym ryzykiem.

Zawieranie umowy w przypadku może wiązać się ze zwiększonym prawdopodobieństwem niewypłacalności. Według analiz I kwartał 2023 roku był rekordowy pod względem zadłużeń, a transport zajął niechlubne drugie miejsce w rankingu branż, gdzie liczba nieopłaconych faktur była największa. Korzystanie z rozwiązań dla drogowego transportu towarów, jakim jest giełda ładunków na wywrotki, to przede wszystkim dostęp do bazy sprawdzonych, zweryfikowanych zleceniodawców i zleceniobiorców. Ponadto, oferty umieszczane na giełdzie transportowej mogą być objęte gwarancją płatności – w TIMOCOM Marketplace aż 98% ofert frachtów z 29 krajów ma opcję faktoringu. Dzięki temu osoba zlecająca transport lub szukająca ładunku otrzymuje pewną zapłatę za usługę transportową w określonym czasie.

Więcej na temat gwarancji płatności przeczytasz tutaj:

Co oferuje giełda ładunków – wywrotka, przyczepa wywrotka czy naczepa wywrotka?

Według powszechnej opinii przyczepy wywrotki są wydajniejsze w użyciu w porównaniu z wywrotkami. Dzięki dużej ładowności są w stanie przewieźć więcej, a przy tym są tańsze od wywrotek.
Porównanie ładowności: wywrotka a przyczepa wywrotki:

 • Wywrotki ciężkie i tylnozsypowe – 3 i 4-osiowe, DMC 26-32 tony,
 • Wywrotki półciężkie – 3-osiowe, DMC 18-26 ton,
 • Wywrotki lekkie – 2-osiowe, DMC 6,5-18 ton,
 • Wywrotki ultralekkie – 2-osiowe, DMC 3,5-6,5 ton.
 • Przyczepa wywrotka 4-osiowa – do 45 ton,
 • Przyczepa wywrotka 3-osiowa – do 35 ton,
 • Przyczepa wywrotka 2-osiowa – do 25 ton.

W zależności od tego, co i w jakiej ilości musisz przetransportować, masz do wyboru całą gamę pojazdów samowyładowczych. Ważne, aby znać różnicę pomiędzy nimi i wiedzieć, czym dokładnie jest wywrotka, czym przyczepa wywrotka, a  czym naczepa wywrotka. Wywrotka do 3,5 tony sprawdzi się w przewozie niewielkich ilości na krótkich dystansach, czteroosiowy pojazd z przyczepą o ładowności do 45 ton – w transporcie ciężkich materiałów po trudnym terenie.

Jak wygląda szukanie ładunków na Giełdzie Transportowej TIMOCOM?

Po zalogowaniu się do TIMOCOM Marketplace, z głównego panelu należy wybrać opcję Znajdź Fracht. W zależności od potrzeb możesz określić trasę, szczegółowe wymagania dotyczące pojazdu ( w tym długość oraz ciężar pojazdu), datę załadunku lub przedział czasowy w jakim ma się on odbywać, jak również wyszukać firmę, z którą chcesz nawiązać współpracę. Następnie za pomocą zaawansowanych filtrów wyszukiwania podajesz wymagania dotyczące pojazdu: typ pojazdu i nadwozia, wymiary oraz specyfikację, w tym cechy nadwozia, rodzaj nadwozia wymiennego, elementy wyposażenia, sposób zabezpieczenia i certyfikaty. Analogiczne wyszukiwanie dotyczy Powierzchni ładunkowych.

This is an embedded image

Chcesz znajdować ładunki na wywrotki z pierwszej ręki od sprawdzonych partnerów? Zobacz, co oferuje Giełda Transportowa TIMOCOM – wypróbuj zupełnie za darmo pełną wersję nawet do 4 tygodni!

Pop-up image
Chcesz mieć aktualne artykuły z branży TSL w zasięgu ręki?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco
z wiadomościami ze świata transportu i logistyki!

Do góry