16.09.2016

TimoCom i dostawca danych w chmurze firma CenterDevice o digitalizacji

Logistyka zmian

(2)

Transformacja cyfrowa wydaje się być nie do powstrzymania, ale co to tak naprawdę oznacza dla przedsiębiorstw, jakie daje możliwości, a jakie pociąga za sobą ryzyko? Marcel Frings, Company Spokesman firmy TimoCom i Marcel Milbrandt z firmy CenterDevice - dostawcy usług chmurowych, wspólnie naświetlili ten temat.

TimoCom: Dla wielu osób digitalizacja jest tematem dość enigmatycznym. Jak wyjaśniłby Pan pojęcie digitalizacji?

CenterDevice: Pojęcia digitalizacji nie da się opisać jednym słowem. Digitalizacja, której właśnie doświadczamy, to znacznie więcej niż tylko zmiana formy dokumentów z papierowej na elektroniczną, w postaci pliku PDF czy zdjęcia. Zmiana cyfrowa to nie tylko postęp technologiczny - digitalizacja zmienia społeczeństwo oraz gospodarkę praktycznie we wszystkich dziedzinach. Digitalizacja to połączenie z różnymi sieciami, zakupy online czy też nieustanna dostępność w życiu prywatnym - nieustanne bycie online.

TimoCom: Jakie korzyści z digitalizacji mogą wyciągnąć przede wszystkim małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa?

CenterDevice: Wiele firm posiada oparte na papierowym obiegu dokumentów procesy, które także są efektywne. Dlaczego nic tu się nie zmienia? Główną przyczyną jest to, że słowu "digitalizacja" często towarzyszy strach i niepewność przed nowym. Nowe procesy mają za zadanie upraszczać i ułatwiać - a nie komplikować. Strach przed tym jest dziś niepotrzebny.

TimoCom: Na jednym ze swoich blogów napisał Pan, że nie wysyła już żadnych załączników e-mailem. Dlaczego?

CenterDevice: Powodów jest kilka. Na przykład ograniczenia dotyczące limitu przesyłanych e-mailem danych. Nawet jeśli teoretycznie wysłałbym te dokumenty, to może się zdarzyć, że odbiorca nie będzie w stanie ich odebrać. Głównym kryterium jest jednak kwestia bezpieczeństwa. Przekazywane e-mailem dane nie są szyfrowane. Nie mam zatem pewności, czy mój e-mail nie został przechwycony, przeczytany czy - w najgorszym wypadku - zmieniony! Przedsiębiorstwa powinny więc postawić na bezpieczne i proste rozwiązania umożliwiające wymianę danych.

TimoCom: A propos bezpieczeństwa. Oczywiście nikt nie chce się martwić o bezpieczeństwo swoich danych i dokumentów. Jakie wytyczne obowiązują tu, w Niemczech?

CenterDevice: Niemieckie prawo o ochronie danych uważane jest za jedno z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Dane osobowe podlegają więc szczególnej ochronie. W przypadku korzystania z usługi wymiany dokumentów biznesowych w chmurze, prawie zawsze ich przetwarzanie podlega paragrafowi 11 federalnej ustawy o ochronie danych. Dostawca chmury powinien więc zawrzeć ze swoimi klientami odpowiednią umowę.

TimoCom: Jak w Pana firmie wygląda temat bezpieczeństwa oraz jak Pana firma prezentuje się na tle innych dostawców usług w chmurze?

CenterDevice: To co wyróżnia naszą firmę to godne zaufania obchodzenie się z danymi i dokumentami naszych klientów. W tym celu w szczególności stawiamy na architekturę szyfrowania. Centra komputerowe firmy CenterDevice znajdują się na terenie Niemiec, jest więc pewne, że podlegają niemieckiej ustawie o ochronie danych osobowych. To jest naszym strategicznym celem i tak też zostanie. Jako jeden z pierwszych biznesowych dostawców usług chmurowych jesteśmy w trakcie certyfikacji przez urząd federalny do spraw bezpieczeństwa w technice przekazywania informacji i przypuszczalnie jeszcze w tym roku zdobędziemy certyfikat BSI.

TimoCom: Jakie są Państwa perspektywy w zakresie digitalizacji?

CenterDevice: Od digitalizacji nie ma odwrotu, jesteśmy w centrum wydarzeń. Zalecamy każdemu przedsiębiorstwu by otworzyło się na ten proces i zobaczyło w nim szansę. Jak mówi przysłowie: "Kto nie idzie do przodu, cofa się!"

 

Pobierz informację prasową
Do góry