29.04.2015

Początek roku budzi nadzieję

Barometr transportowy TimoCom odnotował większą ilość ładunków w pierwszym kwartale 2015 roku

(1)

Erkrath 29.04.2015 – Po nieoczekiwanie trudnym zakończeniu ubiegłego roku, europejski rynek transportowy zrehabilitował się już w pierwszym kwartale 2015. W styczniu i w lutym odnotowano największą w ciągu ostatnich 3 lat ilość ładunków. Średni stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych w pierwszym kwartale bieżącego roku znalazł się na poziomie 39:61, dając tym samym nadzieję na lepszą przyszłość.

Warto jednak odwołać się do wcześniejszych lat, by porównując odpowiednie wartości odkryć różnorodność frachtów z początku roku. Tylko w 2011 roku styczeń zarówno pod względem udziału ilości ładunków do wolnych pojazdów jak i w kwestii całkowitej ilości dostępnych na rynku ładunków, znajdował się na wyższym niż aktualnie poziomie.  "Wtedy wkroczyliśmy w nowy rok z ponadprzeciętnym udziałem frachtów znajdującym się na poziomie 53,8%", mówi Marcel Frings, Chief Representative firmy TimoCom. "Od osiągnięcia tej wartości byliśmy wprawdzie niedaleko w styczniu bieżącego roku, jednak barometr transportowy wskazał wówczas 42% udział frachtów, co i tak daje najlepszy początek roku na przestrzeni ostatnich czterech lat.

Ogólnie więcej ładunków

W lutym, zgodnie z przewidywaniami, ilość ładunków na rynku zmalała - jednak tylko na pierwszy rzut oka. Wskazówka barometru transportowego TimoCom zatrzymała się na poziomie 33 dla frachtów i 67 dla wolnych pojazdów. Jednak końcowe liczby na bazie TC Truck&Cargo®, największej europejskiej platformy transportowej pokazują, że w dwóch pierwszych miesiącach tego kwartału ogłoszono w niej ponad 700.000 ofert ładunków więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W konsekwencji zmniejszyła się ilość dostępnych na rynku pojazdów. "Spodziewamy się dobrego wykorzystania ogólnego wzrostu gospodarczego w Europie", mówi Frings.

Jakby na potwierdzenie tych słów, w marcu stosunek ilości frachtów do wolnych powierzchni ładunkowych wyniósł odpowiednio 42:58 -  a Marcel Frings ma nadzieję, że będzie jeszcze lepiej: "W drugim kwartale będzie wrzało. To oczywiste. Sezon ogrodowo-grillowy rozpoczął się wraz z dobrą wiosenną pogodą, a z powodu Świąt Wielkiej Nocy w wielu krajach Europy mieliśmy krótki 4 dniowy tydzień pracy. Tradycyjnie bogate w ładunki i pełne pracy tygodnie kontynuowane są w maju. Myślę więc, że możemy liczyć na wzrost udziału frachtów właśnie w dwóch pierwszych miesiącach drugiego kwartału."

Więcej informacji o firmie TimoCom i o barometrze transportowym na stronie www.timocom.pl.

 

Pobierz informację prasową
Do góry