17.07.2013

Kryzys ładunków zażegnany

Koniec drugiego kwartału br. przyniósł wzrost ilości frachtów

(1)

Düsseldorf 02.07.2013 - Trudny czas w branży transportowej za nami. Wskazówka barometru transportowego TimoCom na przełomie ostatnich miesięcy systematycznie wędrowała w górę. W 2 kwartale br. zanotowaliśmy stosunek ładunków do wolnych przestrzeni ładunkowych na poziomie 53:47. Przełomowym okazał się być miesiąc maj z wynikiem 60:40 oraz nowym rekordem liczby ofert frachtów i wolnych pojazdów dostępnych w TC Truck&Cargo®.

Już w kwietniu przewidywania były dobre. Głównie ze względu na to, iż ze stosunkiem 49:51, wskazówka barometru transportowego znalazła się o 14 punktów procentowych wyżej, niż miesiąc wcześniej. "Jednak początek kwartału należy oceniać ostrożnie", mówi Marcel Frings, Chief Representative firmy TimoCom, "o tej samej porze rok wcześniej mieliśmy bowiem sporą nadwyżkę ładunków. Wtedy barometr transportowy TimoCom pokazywał stosunek 57:43."


25 punktów procentowych w dwa miesiące


W maju barometr utwierdził nas w przekonaniu, że tendencja jest dobra. Zaobserwowany został duży skok ilości frachtów. Wskazówka przesunęła się o 11 punktów procentowych w górę. Pierwszy raz, od września 2012 roku, osiągnięta została wartość pozytywna. Na koniec miesiąca wynosiła ona 60:40. Niewątpliwie na barometr wpłynęła duża liczba wolnych majowych dni w całej Europie, kiedy to do supermarketów musiało zostać dostarczonych więcej artykułów spożywczych. To z kolei znalazło swoje odbicie w liczbach absolutnych: 21 maja ilość ofert transportowych dostępnych w TC Truck&Cargo® osiągnęła nieprawdopodobny poziom. Tego dnia na platformie znalazło się łącznie 467.510 ofert frachtów i wolnych pojazdów. To absolutny rekord.
Mimo tego, iż tej wysokiej wartości nie udało się utrzymać w czerwcu, stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych pozostał na pozytywnym poziomie 51:49. Sytuacja, w której dwa miesiące z rzędu występowała nadwyżka frachtowa, miała miejsce ostatnio dokładnie przed rokiem. Wygląda na to, że rynek transportowy uległ stabilizacji i czasy niekończących się nadwyżek przestrzeni ładunkowych są już za nami.


Więcej ofert niż w 2012 roku

Także Marcel Frings widzi pozytywne trendy w branży transportowej: "Na pierwszy rzut oka, 2 kwartał tego roku jest dokładnie taki sam jak w 2012r. Ze stosunkiem ładunków do wolnych przestrzeni ładunkowych na poziomie 54:46 w zeszłym roku i 53:47 w tym roku, procentowy podział jest praktycznie taki sam. Robi się ciekawie, gdy przyjrzymy się absolutnym liczbom ofert: W 2. kwartale 2013 roku odnotowaliśmy aż o 13% więcej ładunków i pojazdów niż w rok wcześniej. Relacja między ilością ofert jest więc prawie taka sama, jednak na zdecydowanie wyższym poziomie! I dokładnie to nastawia nas optymistycznie na nadchodzące miesiące."

Drugi kwartał dobiegł końca i pozostawił swojemu następcy sporą przewagę. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że konsumenci i branża zachowają pozytywny nastrój, a tym samym uda się utrzymać wysoką podaż towarów na ogólnoeuropejskim rynku. W każdym razie zauważalna jest szansa na to, iż nie dosięgnie nas ponowna stagnacja.

Sytuacja na rynku polskim

Dla polskich firm transportowych drugi kwartał 2013 roku również okazał się być dużo lepszym. Ilość wszystkich ofert frachtów, zarówno eksportowych, jak i importowych zwiększyła się o 22% w porównaniu do okresu między styczniem i marcem. O 20% wzrosła również ilość ładunków wprowadzonych do giełdy przez polskich klientów TimoCom. Równocześnie o 7% zmalała ilość wpisywanych do programu przez rodzimych przewoźników ofert  pustych przestrzeni ładunkowych. Pozytywne nastroje, które nastały w całej Europie, znalazły więc swoje odbicie również u nas.

 

Więcej informacji na temat TimoCom oraz barometru transportowego znajdziecie Państwo na stronie www.timocom.pl.

Pobierz informację prasową
Do góry