27.04.2017

Barometr transportowy TimoCom zanotował bogaty w ładunki pierwszy kwartał

Dobry początek roku

(1)

Erkrath, 27.4.2017 – Europejski rynek transportowy w porównaniu do zeszłego roku przeżył silny start, aktualne liczby barometru transportowego nie pozostawiają przy tym żadnych wątpliwości. W I kwartale udział frachtów w stosunku do wolnych przestrzeni ładunkowych wyniósł 43:57. Nawet klasyczny spadek udziału frachtów pojawiający się w lutym, w ostatecznym rozrachunku trzech pierwszych miesięcy nie zmienił tej tendencji.

Europejska branża transportowa energicznie zainaugurowała nowy rok, szczególnie jeśli przyjrzeć się wartościom z początku roku 2016 (30:70). Po tym jak miniony rok ostatecznie zakończył się obfitością frachtów, korzystny efekt utrzymał się również w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku.

Rynek transportowy utrzymał poziom w lutym
W styczniu udział frachtów uplasował się na poziomie 44% i tym samym tylko 7 punktów procentowych różniło go od świątecznego i bogatego grudnia. Gunnar Gburek, Company Spokesman firmy TimoCom wyjaśnia między innymi, dlaczego dla europejskiej branży transportowej ten rok tak dobrze się rozpoczął: „Ekstremalnie niski poziom wody w rzekach podarował transportowi drogowemu liczne trasy. Ponadto transporty z powodu łagodnych warunków pogodowych mogły być realizowane bez typowych dla okresu zimowego ograniczeń."

Przewidywania wzięte na podstawie doświadczeń z ubiegłych lat potwierdziły się także i tym razem, gdyż udział frachtów zgodnie z oczekiwaniami w lutym najpierw szybko się obniżył. W ten sposób w środku kwartału udział ofert frachtów w stosunku do wolnych przestrzeni ładunkowych wyniósł 39:61. Brakujące dni krótkiego miesiąca nie były jednak tak silne odczuwalne jak w 2016 (21%) szczególnie, że łagodna zima wpłynęła pozytywnie na aktywność transportów.

Pierwsze promienie słońca ożywiły europejski rynek transportowy. Początek wiosny i piękna pogoda sprawiły, że ludzie więcej czasu spędzali na świeżym powietrzu, co miało pozytywny wpływ na ilość transportowanych towarów. Udział frachtów wzrósł o 8 punktów procentowych, dając tym samym wynik 47% i spowodował, że marzec stał się najsilniejszym miesiącem kwartału.

Wiosna na horyzoncie
Patrząc w kierunku wiosny nasuwa się pytanie, jaki kierunek obierze branża transportowa. "Przypuszczam, że korzystne dla pracowników dni wolne będą miały wpływ na dane koniunkturalne w stosunku do ubiegłego roku. Jednak minione Święta Wielkanocne doprowadziły do wzrostu konsumpcji wśród ludności i tym samym do wzrostu ilości frachtów. Do tej pory nie dało się odczuć rezultatów gospodarczej i politycznej niepewności. Pozostaje pytanie, jaki to będzie miało wpływ na rozwój europejskiej branży transportowej", wyjaśnia swoją ocenę Gburek. 

Mimo tych niejasności TimoCom wychodzi z założenia, że w kwietniu, maju i czerwcu tradycyjnie zwiększy się ilość wystawianych na platformie transportowej zleceń i tym samym frachty znów przewyższą liczbę przestrzeni ładunkowych na rynku.

Pobierz informację prasową
Do góry