14.07.2015

Barometr transportowy: Nadwyżka frachtów w drugim kwartale

To największy od 2012 roku udział ładunków na europejskim rynku transportowym

(1)

Erkrath, 13.07.2015 – W drugim kwartale 2015 roku barometr TimoCom zanotował długo wyczekiwany wzrost ilości frachtów (54%) w stosunku do wolnych powierzchni ładunkowych (46%), co jest wyraźnym potwierdzeniem prognoz z początku roku. Na tę sytuację wpływ miało wiele rozmaitych czynników.

Już z początkiem kwietnia udział ładunków dostępnych na europejskim rynku transportowym wzrósł do 53%, czyli osiągnął poziom niemal o 13 punktów procentowych wyższy niż w poprzednim miesiącu.  W wielu krajach Europy było to spowodowane Świętami Wielkiej Nocy i związanym z nimi większym popytem na wiele towarów. Skala tego wzrostu jest imponująca, co wyraźnie odzwierciedlał w tym czasie barometr transportowy TimoCom.

Strajk na kolei przyczyną wzrostu ilości zleceń

W maju udział ładunków na rynku transportowym nadal rósł.  Wskazówka barometru zatrzymała się na poziomie 59:41 - zdecydowanie przewyższając wartości z ubiegłego roku (48:52). Wzrost ilości zleceń transportowych o 10,6% przyczynił się do poprawy nastroju wśród przewoźników. Maj, który obfituje w całej Europie w dni wolne zawsze gwarantował przepełnione księgi zleceń, jednak w tym roku Marcel Frings, Chief Representative firmy TimoCom, znalazł jeszcze inne wytłumaczenie tego imponującego wzrostu:  "W Niemczech, właśnie w maju miały miejsce dwa potężne strajki kolejowe, w wyniku których transport towarów tą drogą stał się niemożliwy. Zmusiło to usługodawców do szukania pomocy u przewoźników drogowych. W efekcie tego wskazówka barometru TimoCom na relacji Niemcy - Niemcy przez wiele dni utrzymywała się na poziomie 85:15 dla frachtów. Wskutek strajku kolejowego, wielu usługodawców transportowych, którzy z całej Europy przybyli do Niemiec by pokryć zapotrzebowanie na pojazdy, odniosło korzyści."

 

W czerwcu sytuacja znów się unormowała. Podobnie jak w ciągu ostatnich czterech lat, ostatni miesiąc tego kwartału ustabilizował się i wskazówka barometru transportowego TimoCom zatrzymała się na wyrównanym poziomie 50% dla frachtów i 50% dla wolnych przestrzeni ładunkowych.

Marcel Frings uważa, że również kolejny kwartał minie bez większych niespodzianek: "Zakładamy, że lipiec, sierpień i wrzesień będą porównywalne do poprzednich lat. Na początku trzeciego kwartału udział frachtów na rynku transportowym nieznacznie się zmniejszy. Kolejny miesiąc przyniesie dalsze, niewielkie spadki. Myślę, że minimalny udział ładunków w tym okresie utrzyma się na poziomie 45%. A od września spodziewamy się wzrostów i liczymy, że ilość towarów do przewiezienia znów przekroczy możliwości transportowe rynku."

Pobierz informację prasową
Do góry