skip navigation

Leksykon transportowy

Wpisy do leksykonu

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Chcesz efektywniej zarządzać procesami transportowo-logistycznymi? W Systemie Smart Logistics od TIMOCOM znajdziesz aplikacje i interfejsy odpowiednie do swoich potrzeb.

Franco

Określenie franko (lub franco) jest używane w języku handlowym i odnosi się do warunków dostaw, w których koszty transportu (lub porto - opłaty pocztowej) ponosi nadawca, a nie odbiorca.

Przeciwieństwem jest określenie „loko” (ang. Ex Works), gdzie koszty transportu lub opłat musi przejąć odbiorca. Ponadto, istnieją jeszcze inne warunki handlowe (ang.: Incoterms), które regulują warunki dostawy w transporcie. We wszystkich tych klauzulach nie chodzi tylko o zapłatę za transport lecz również o tak zwane przeniesienie ryzyka, które określa, do kiedy nadawca a od kiedy odbiorca jest odpowiedzialny za stan towaru.

Pojęcie
Słowo franko pochodzi z włoskiego affrancare (po polsku opłata uiszczona). Na przykładzie znaczka pocztowego można zauważyć, że także w przypadku wysyłki listu, jest on przejmowany od nadawcy jeżeli posiada znaczek pocztowy (czyli jest opłacony).

Stopniowo wychodzące z użycia słowo franko jest zastępowane określeniem „frei Haus“ ("darmowa dostawa").

Patrz również:

  • Incoterms

    Incoterms (International Commercial Terms) to międzynarodowe reguły dotyczące zwyczajów w handlu publikowane przez Międzynarodową Izbę Handlową z siedzibą w Paryżu. Formuły Incoterms nie są [...]

  • Gestia transportowa

    Gestia transportowa określa prawa i obowiązki związane z zawarciem umowy handlowej i organizacją transportu. Wiąże się ona także z kosztami wynikającymi z przewozu (podziałem tych kosztów), [...]

Zostań ekspertem w branży

Zapisz się poniżej do naszego newslettera, aby regularnie otrzymywać artykuły, które ułatwią Ci codzienną pracę i pomogą pogłębić wiedzę specjalistyczną.

Rejestracja do newslettera

Wszystkie pola oznaczone '*' są obowiązkowe i muszą zostać wypełnione.

Rejestrując się, wyrażasz zgodę na naszą politykę ochrony danych.

Rejestracja do newslettera:


Twoje dane osobowe (adres e-mail, nazwisko i imię) zostaną przez firmę TIMOCOM GmbH przekazane do bazy danych firmy SC-Networks GmbH (Sąd prowdzący rejestr: Enzianstr. 2, 82319 Starnber, wpisanej do KRS pod nr. HRB 14 65 73, przy sądzie okręgowym w Monachium). Firma SC-Networks GmbH działa w ramach prawa o ochronie danych osobowych na podstawie informacji przesyłanych przez firmę TIMOCOM GmbH.

Do góry