Zrównoważony transport z TIMOCOM Marketplace
Jak Giełda Transportowa może pomóc w realizacji unijnej polityki proklimatycznej?
W dobie postępujących zmian klimatycznych firmy transportowe stoją przed koniecznością wdrażania proekologicznych rozwiązań. Zmniejszanie śladu węglowego i inwestowanie w inteligentne narzędzia cyfrowe to unijny obowiązek, ale nie tylko – dostosowywanie praktyk do wytycznych zwiększa konkurencyjność na rynku.
Dowiedz się, jakie są aktualne zalecenia UE dotyczące zrównoważonego rozwoju w firmach transportowych i w jaki sposób realizować je z pomocą Giełdy Transportowej.
- Neutralność klimatyczna do 2050 roku – zmniejszenie emisji CO2 i wycofanie pojazdów spalinowych.
- Transformacja floty – inwestycja w pojazdy elektryczne, hybrydowe lub zasilane paliwem alternatywnym.
- Ekologiczny transport dzięki narzędziom cyfrowym.
- Zrównoważony transport z TIMOCOM Marketplace.
- Proekologiczne rozwiązania w transporcie – przewaga na tle konkurencji.
Strategia zrównoważonego transportu do 2030 roku
14 lipca 2021 roku Komisja Europejska zaprezentowała pakiet Fit for 55. Jego głównym założeniem jest osiągnięcie naturalności klimatycznej państw europejskich do 2050 roku. W kontekście transportu celem jest zmniejszenie śladu węglowego o 55% w przypadku nowych pojazdów, a także stopniowe wycofywanie z rynku samochodów spalinowych do 2030 roku. Z roku na rok państwa członkowskie wdrażają kolejne elementy Fit for 55, jak Europejski Zielony Ład, Euro 7 i Dyrektywa o eurowinietach. To duże wyzwanie dla firm transportowych, nie tylko w perspektywie rosnących kosztów transportowych, ale i dostępności rozwiązań.
Ekologiczny transport w oparciu o flotę pojazdów niskoemisyjnych
Wdrożenie floty pojazdów niskoemisyjnych jest jednym z kluczowych kroków w kierunku zrównoważonego rozwoju w transporcie. Dyrektywa winietowa, która polega na wdrożeniu opłat drogowych zależnych od emisji CO2 i normy EURO pojazdów do 21 marca 2024 roku w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej, to dodatkowy argument dla transformacji floty. Według wytycznych UE firmy transportowe powinny rozważyć inwestycje w pojazdy elektryczne, hybrydowe lub zasilane alternatywnymi źródłami energii. Unia Europejska udziela wsparcia finansowego w tym zakresie poprzez różne fundusze i programy, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na początku 2024 roku rozpoczął konsultacje w sprawie projektu dopłaty do zakupu lub leasingu zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych kategorii N2 i N3. Transformacja floty nie jest jednak prostym zadaniem z uwagi na małą dostępność pojazdów niskoemisyjnych. Do tego dochodzą ograniczenia w infrastrukturze paliw alternatywnych. Ale zrównoważony transport nie musi opierać się wyłącznie na wymianie pojazdów – warto zacząć od cyfrowych rozwiązań dla transportu i logistyki, które pozwalają na znaczne ograniczenie emisji śladu węglowego.
Cyfrowe rozwiązania dla transportu drogowego
W kontekście zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko, ważne jest promowanie ekologicznych praktyk w transporcie, takich jak optymalizacja tras, redukcja pustych przebiegów, tracking, monitoring ładunku i zastosowanie technologii umożliwiających efektywne zarządzanie flotą. Realizacja wszystkich wyżej wymienionych proekologicznych działań jest możliwa dzięki giełdom transportowym. Według pomiaru GreenRouter, który przeanalizował dane firmy transportowej z własną flotą, korzystanie z giełdy transportowej pomogło osiągnąć o 30% lepsze wykorzystanie pojazdów i nawet o 15% większe zyski. Giełda Transportowa TIMOCOM i inne funkcje dostępne w TIMOCOM Marketplace mogą być narzędziem wspierającym wyżej wymienione cele, o ile wiemy, jak z nich korzystać.
Giełda Transportowa TIMOCOM i jej produkty wspierają zrównoważony transport
Redukcja pustych przebiegów, monitoring pojazdów, śledzenie ładunku w czasie rzeczywistym czy planowanie tras to tylko niektóre z rozwiązań TIMOCOM Marketplace, które wpisują się w proekologiczne założenia. Dzięki nim firmy transportowe mogą odpowiednio zaplanować trasę, zoptymalizować koszty, ale i zredukować swój ślad węglowy.
- Redukcja pustych przebiegów w TIMOCOM Marketplace jest możliwa przede wszystkim poprzez oferowanie lub wyszukiwanie ofert na Giełdzie Transportowej. W TIMOCOM Marketplace z rynku SPOT równolegle korzystają załadowcy z sektora handlu i produkcji, jak i przewoźnicy oferujący swoje powierzchnie ładunkowe do realizacji zleceń długo- i krótkoterminowych. Korzystanie z rynku SPOT pozwala ograniczyć „jazdę na pusto”, zredukować koszty, jak i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
- Trasa i Koszty w TIMOCOM Marketplace umożliwia zaplanowanie trasy i obliczanie kosztów transportu. Korzystając z tej funkcji zyskujesz podgląd całej trasy, uwzględniając jej długość, ruch na drodze, zakazy jazdy ciężarówek, roboty drogowe. Dzięki temu możesz zoptymalizować czas transportu i precyzyjnie określić, kiedy towar dotrze na miejsce. Funkcja Trasa i Koszty służy nie tylko do planowania trasy i omijania korków, ale i kalkulacji kosztów. Dzięki temu oferuje możliwość dopasowania indywidualnej wyceny przy uwzględnieniu opłat drogowych.
- Tracking – monitoring pojazdów i przesyłek w TIMOCOM Marketplace skupia wszystkie powszechnie stosowane systemy telematyczne. Dzięki temu masz dostęp do danych od 295 dostawców na jednej mapie i nie musisz tracić czasu na przełączanie się pomiędzy aplikacjami. Optymalizacja procesów, przejrzystość i bezpieczeństwo to składowe Trackingu, który w większości firm transportowych jest obowiązkowym narzędziem do monitorowania pojazdów.
- Monitoring Przesyłek Live to śledzenie ładunku w czasie rzeczywistym. Funkcja pozwala na otrzymywanie aktualnych informacji o tym, gdzie jest ładunek, kiedy dotrze na miejsce, jaki jest jego status i kiedy można spodziewać się dokumentów dotyczących tego frachtu. Dzięki połączeniu dostępu do danych GPS w czasie rzeczywistym, obliczeń ETA, możliwości integracji z systemami TMS i ERP i automatycznego powiadamiania o statusie potrzeby komunikacyjne zostają zredukowane do minimum.
Zarządzanie flotą pojazdów z pomocą TIMOCOM Marketplace jest jeszcze łatwiejsze dzięki interfejsom (API), poprzez które możesz podłączyć produkty TIMOCOM z własnym systemem logistycznym (np. TMS/ERP) W ten sposób unikasz podwójnego wprowadzania danych, przełączania pomiędzy komunikatami i przesyłania dokumentacji. Jednym słowem optymalizujesz cały proces, pracujesz efektywniej, a przy tym zmniejszasz margines błędu.
Ekologiczny transport to przewaga na tle konkurencji
Strategia zrównoważonego transportu do 2030 roku opiera się na działaniach ograniczających emisję CO2 do 55%. Dołączając do TIMOCOM, masz szansę na wpisanie się w status świadomej ekologicznie firmy. Wykorzystanie narzędzi cyfrowych w transporcie to jedno z CSR-owych działań, którymi możesz pochwalić się chociażby na swojej stronie internetowej. Dzięki temu zyskujesz w oczach klienta, który mając wybór pomiędzy firmą niepodejmującą żadnych działań w kierunku ekologii a realizującą zrównoważony transport, wybierze tę drugą.
Zmniejszaj emisję CO2 o 20% na kilometrze, zwiększaj wykorzystanie floty o nawet 30%!
Źródła: Europejski Urząd Statystyczny, Transport Logistyka Polska, gov.pl
Patrycja Hamielec
Content Specialist