TIMOCOM 19.12.2022
2

Ubezpieczenie transportowe – co obejmuje i kiedy warto je wykupić?

Kto może skorzystać z polisy cargo i na jakich warunkach?

Ubezpieczenie towarów w transporcie

W transporcie niespodziewane sytuacje nie należą do rzadkości. Nieprzewidziane zdarzenia mogą wystąpić zarówno podczas samego przewozu, załadunku, rozładunku, jak i pauzy kierowcy na parkingu. Ich skutkiem bywa częściowe lub całkowite zniszczenie towaru, jego zagubienie bądź utrata w wyniku kradzieży. Oprócz dotkliwych strat finansowych konsekwencją bywa także zerwanie stosunków biznesowych. Aby temu zapobiec, można zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie transportowe (cargo). Nie jest ono obowiązkowe, jednak bywa przydatne, a w skrajnych przypadkach może uratować płynność finansową przedsiębiorstwa.

Spis treści:

  1. Ubezpieczenie transportowe - jak działa?
  2. Ubezpieczenie transportowe - co obejmuje?
  3. Kto może skorzystać z polisy cargo?
  4. Gdzie można korzystnie ubezpieczyć ładunek?

Ubezpieczenie transportowe – jak działa?

Umowę ubezpieczenia transportowego można zawrzeć zarówno dla przewozów krajowych, jak i międzynarodowych. Co istotne, w przypadku polisy cargo – inaczej niż przy OCP – do uzyskania odszkodowania nie ma konieczności udowadniania winy przewoźnika. Wystarczy udokumentowane zgłoszenie samej powstałej szkody w transporcie – nie jest istotne, kto do niej doprowadził.


Ubezpieczenie transportowe – co obejmuje?

Zakres polisy cargo może się różnić w zależności jej rodzaju lub po prostu od oferty ubezpieczyciela. Z reguły ubezpieczenie mienia w transporcie pokrywa kradzież, uszkodzenie lub całkowite zniszczenie oraz utratę przewożonych towarów (zarówno w wyniku zgubienia, jak i kradzieży). U większości ubezpieczycieli za dodatkową opłatą można rozszerzyć zakres polisy o zdarzenia losowe, takie jak np. pożar czy zalanie. Ubezpieczeniem objęte są wszystkie etapy procesu transportowego – od załadunku, poprzez sam przewóz, ewentualne składowanie i przeładunek, aż do ostatecznego rozładunku i przekazania towaru docelowemu odbiorcy.


Kto może skorzystać z polisy cargo?

Co do zasady, umowę ubezpieczenia transportowego (cargo) zawiera się na rzecz właściciela ładunku, ponieważ to on ponosi szkodę w przypadku uszkodzenia lub utraty towaru. Innymi słowy, celem polisy cargo jest zabezpieczenie interesów podmiotu, do którego należy ładunek.

Zdarza się jednak, że załadowcy zobowiązują przewoźników do wykupienia dodatkowej ochrony towarów, dlatego oferty ubezpieczeń transportowych są adresowane również do nich.

Gdzie najkorzystniej ubezpieczyć ładunek?

Polisę cargo można wykupić bezpośrednio u brokerów specjalizujących się w ubezpieczeniach transportowych, ale nie tylko. Można z niej skorzystać także między innymi za pośrednictwem Giełdy Transportowej TIMOCOM – a jest to możliwe dzięki partnerstwu z SCHUNCK GROUP. Zalety tego rozwiązania to nie tylko korzystne stawki i łatwe zawieranie umowy ubezpieczenia, ale także to, że jest to rozwiązanie dostosowane do potrzeb rynku spot. Ubezpieczyć można każdorazowo pojedynczy ładunek, bez konieczności podpisywania długoterminowych kontraktów z ubezpieczycielem.

Więcej o ubezpieczeniach transportowych w TIMOCOM przeczytasz w naszej informacji prasowej.

Przejdź do artykułu

Pop-up image
Chcesz mieć aktualne artykuły z branży TSL w zasięgu ręki?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco
z wiadomościami ze świata transportu i logistyki!

Do góry