27.09.2023
5

Real Time Visibility: korzyści ze śledzenia ładunków na żywo

Co da Twojej firmie monitoring przesyłek w czasie rzeczywistym?

Poznaj Monitoring Przesyłek Live

Transparentność to podstawa nowoczesnej logistyki. Bynajmniej nie jest to marketingowy slogan: zleceniodawcy wymagają od przewoźników udostępniania pozycji pojazdu, 
a nierzadko także dodatkowych danych, np. o temperaturze czy wilgotności ładunku. Przewoźnicy z kolei uważają GPS za podstawę wyposażenia swojej floty. Śledzeniu przesyłek i pojazdów służą rozwiązania z zakresu Real Time Visbility (RTV), umożliwiające stałą kontrolę nad ładunkiem dzięki dostępowi do danych w czasie rzeczywistym. W niniejszym artykule omówimy ich najważniejsze cechy.

Supply Chain Visibility, czyli widoczność łańcucha dostaw – co to właściwie jest?

Termin „supply chain visibility” odnosi się do koncepcji, która pozwala przedsiębiorcom śledzić i rozumieć cały przepływ łańcucha dostaw w czasie rzeczywistym. 
Ma na celu zapewnienie przejrzystości działań i możliwość elastycznego reagowania 
na każdym etapie: od zakupu surowców, poprzez produkcję, aż po dostawę do klienta końcowego.

Śledzenie przesyłek obejmuje szeroki zakres informacji i danych, które można przechwytywać i udostępniać w czasie rzeczywistym. Należą do nich:

  • Lokalizacja i status towarów: firmy mogą monitorować dokładną lokalizację swoich produktów podczas całego procesu transportu, niezależnie od tego, czy jest to przemieszczanie się między magazynami, tranzyt czy wysyłka do klienta końcowego.
  • Poziomy zapasów: dostępność towarów w magazynach i centrach dystrybucyjnych jest monitorowana w czasie rzeczywistym, aby na przykład uniknąć nadmiernych zapasów i zapewnić efektywne magazynowanie.
  • Terminy dostaw: rejestrowane są planowane i rzeczywiste terminy dostaw, aby identyfikować potencjalne opóźnienia i proaktywnie reagować na nie.
  • Warunki transportu: informacje o stanie pojazdów oraz zgodności z przepisami dotyczącymi temperatury lub ochrony środowiska są rejestrowane w celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa towarów podczas transportu.
  • Dane dotyczące procesu i produkcji: informacje m.in. o postępie produkcji i kontroli jakości są gromadzone w celu monitorowania wydajności procesu wytwarzania i jakości produktów.
  • Zarządzanie ryzykiem: zbierane są informacje o potencjalnych zagrożeniach, takich jak klęski żywiołowe, niepokoje polityczne czy problemy z dostawcami, aby móc reagować na te wyzwania już na wczesnym etapie.

 

Najistotniejsze jest jednak to, że wszystkie zgromadzone dane z monitoringu przesyłek można przekształcić w konkretne działania. Na przykład dzięki obliczeniom ETA (Estimated Time of Arrival = szacowany czas dotarcia) odbiorca towaru jest na bieżąco informowany, kiedy przesyłka do niego dotrze. ETA uwzględnia nie tylko lokalizację pojazdu, ale także warunki na drodze (stałe i tymczasowe, np. spowodowane wzmożonym ruchem na konkretnym odcinku). Pozwala to precyzyjnie określić czas dojazdu, a tym samym lepiej zarządzać rampą i oknami czasowymi. 

Transparentność łańcucha dostaw dzięki rozwiązaniom Real Time Visibility to także szereg innych korzyści. Najważniejsze z nich przedstawiamy poniżej.

Real Time Visibility – 5 głównych korzyści z monitoringu przesyłek na żywo

Decyzje oparte na danych

Analiza danych w czasie rzeczywistym ułatwia yard management, umożliwia identyfikację wąskich gardeł, optymalizację łańcucha dostaw i poprawę efektywności.

Efektywne planowanie tras

Możliwość monitorowania postępu transportu w czasie rzeczywistym umożliwia zoptymalizowane planowanie tras. Oszczędza to czas, zmniejsza koszty paliwa i redukuje wpływ na środowisko. TIMOCOM oferuje swoim klientom dostęp do wygodnego planera Trasa i Koszty, a także do aplikacji Tracking pozwalającej na bieżące śledzenie lokalizacji pojazdu. Klienci regularnie zlecający ładunki mogą także skorzystać z Monitoringu Przesyłek Live – nowego rozwiązania z zakresu RTV.

Lepszy czas dostaw i zadowolenie klientów

Dzięki widoczności w czasie rzeczywistym firmy mogą dokładnie śledzić postęp transportu i przewidywać potencjalne opóźnienia. Pozwala im to optymalizować czas dostaw i skuteczniej informować klientów, co skutkuje większym zadowoleniem obu stron.

Lepsza współpraca w łańcuchu dostaw

Real Time Visibility sprzyja przejrzystości i współpracy między wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw, w tym załadowcami, spedytorami, przewoźnikami i klientami. Wszystkie strony mają dostęp do tych samych danych w czasie rzeczywistym, co zapewnia wydajniejszą komunikację i płynniejszą współpracę.

Efektywne zarządzanie magazynem

Dzięki kontroli stanów magazynowych w czasie rzeczywistym temu firmy mogą dokładnie oszacować, kiedy i ile towarów należy uzupełnić. Zmniejsza to koszty zapasów, pozwala uniknąć nadmiernych zapasów i zapewnia dostępność odpowiednich produktów we właściwym czasie. 

Jak wybrać system monitorowania przesyłek?

Wdrożenie widoczności łańcucha dostaw w procesach zleceniodawców transportowych wymaga starannego planowania i integracji odpowiednich technologii. Oto kluczowe kroki, które warto w tym celu rozważyć:

1. Zdefiniuj swoje potrzeby

Weź pod uwagę specyfikę swojego produktu i wynikające z niej wymagania dotyczące transportu. Dzięki temu łatwiej znajdziesz odpowiednią technologię lub oprogramowanie, które spełni Twoje indywidualne potrzeby. Może to obejmować integrację urządzeń IoT (takich jak odbiorniki GPS lub znaczniki RFID), czujników, narzędzi do analizy danych i platform opartych na chmurze do przechowywania danych i komunikacji.

Duże znaczenie mają rozwiązania zapewniające widoczność w czasie rzeczywistym , za pomocą których można monitorować lokalizację i status pojazdów lub/i poszczególnych przesyłek. W tym obszarze TIMOCOM oferuje całościowy i łatwy do wdrożenia Monitoring Przesyłek Live.

2. Weź pod uwagę swoich partnerów i klientów

Jeśli dostarczasz produkty do klientów końcowych, rozważ umożliwienie im bieżącego sprawdzania statusu dostaw. Może to zwiększyć satysfakcję klientów i sprawić, że poczują się lepiej poinformowani. Dzięki temu ograniczysz także liczbę zapytań o lokalizację przesyłki i przewidywany czas dotarcia do odbiorcy. Monitoring Przesyłek Live TIMOCOM oferuje tę opcję i można ją wdrożyć bez większego wysiłku informatycznego.

3. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo i prywatność

Ponieważ koncepcja widoczności łańcucha dostaw wiąże się z wymianą dużej ilości danych, ważne jest wdrożenie odpowiednich środków bezpieczeństwa w celu zapewnienia integralności i poufności danych. Jako użytkownik Monitoringu Przesyłek Live od TIMOCOM sam decydujesz, jakie dane, komu i na jak długo udostępniasz – dzięki temu zachowujesz nad nimi pełną kontrolę!

 

Śledzenie ładunków na żywo, czyli Monitoring Przesyłek Live TIMOCOM

Z myślą o klientach zlecających regularne transporty dostawca wiodącej europejskiej giełdy transportowej przygotował narzędzie z zakresu supply chain visibility, czyli Monitoring Przesyłek Live. Pozwala ono zarządzać zleceniami intuicyjnie i w pełni cyfrowo. Status przesyłki podlega bieżącej aktualizacji, dzięki temu zarówno zleceniodawcy, jak i wykonawcy transportu mają wszystko pod kontrolą. Automatyczne komunikaty o zmianie stusu pozwalają unikać dodatkowych rozmów telefonicznych, wysyłania e-maili czy wiadomości przez komunikatory, zmniejszając w ten sposób nakłady pracy i umożliwiając bardziej efektywne zarządzanie oknami czasowymi. Wszystkie dokumenty dotyczące danego transportu są zgromadzone w jednym miejscu, można więc bez trudu udostępniać je partnerom biznesowym. Monitoring Przesyłek Live od TIMOCOM daje się łatwo zintegrować z systemami TMS i ERP, można też korzystać z niego bezpośrednio w przeglądarce.

Chcesz poznać bliżej zalety tego produktu? Kliknij przycisk poniżej, by dowiedzieć się więcej i zamówić bezpłatną prezentację.

G.R.

Pop-up image
Chcesz mieć aktualne artykuły z branży TSL w zasięgu ręki?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco
z wiadomościami ze świata transportu i logistyki!

Do góry