TIMOCOM 12.12.2022
3

Ładunki międzynarodowe i krajowe na świąteczne powroty – gdzie i jak ich szukać?

Kryzys na rynku nie musi oznaczać pustych przebiegów

Gdzie szukac zlecen transportowych

Listopad i grudzień to zwykle – ze względu na zbliżające się Święta - bardzo intensywny czas dla transportu. Przedświąteczna gorączka przeważnie nasila się dodatkowo mniej więcej od połowy grudnia, kiedy sklepy (zarówno stacjonarne, jak i online) przeżywają największy szturm klientów. W tym roku może być jednak nieco inaczej: ze względu na ogólnoświatowy kryzys nadpodaż ładunków jest mniejsza, a na forach i grupach internetowych przewoźnicy dopytują siebie nawzajem, jak zdobyć korzystne zlecenia transportowe. W okresie świątecznym jest to podwójnie ważne: chodzi bowiem nie tylko o zysk firmy transportowej, ale i o znalezienie frachtów powrotnych, dzięki którym kierowca nie będzie musiał wracać na pusto ani tym bardziej spędzać całego Bożego Narodzenia na zagranicznym parkingu. Jak zatem wygląda sytuacja w branży i gdzie szukać ładunków na powrót przed Świętami i Nowym Rokiem?

Spis treści:

  • Ładunki powrotne do Polski – czy rzeczywiście ich brakuje?
  • Ładunki krajowe – czy ich też dotyczy kryzys?
  • Zlecenia transportowe – gdzie i jak je znaleźć?

Ładunki powrotne do Polski – czy rzeczywiście brakuje ładunków?

Podaż ofert frachtów z krajów UE do Polski jest w ostatnich miesiącach mniejsza niż w analogicznym okresie 2021 roku. Tę tendencję odzwierciedla również Barometr Transportowy TIMOCOM, którego aktualne wskazania warto sprawdzać na bieżąco. Nie oznacza to jednak zupełnego braku ładunków. Na kluczowych relacjach dla polskiego importu (UK, DE, ES, IT) spadki rok do roku wyniosły w listopadzie 2022 od 1 do maksymalnie 11%. Na niektórych kierunkach widoczny jest także wzrost liczby ofert ładunków do Polski. Tak dzieje się np. w przypadku Chorwacji (wzrost o 14% w stosunku do listopada 2021). W momencie pisania tego artykułu stosunek procentowy liczby ofert ładunków do wolnych pojazdów wynosił na relacji HR - PL 61 do 39.

Ładunki krajowe – czy ich też dotyczy kryzys?

W listopadzie 2022 ładunków krajowych było mniej niż rok wcześniej, jednak nadal mamy do czynienia z nadpodażą – stosunek procentowy liczby ofert frachtów do powierzchni ładunkowych w dn. 12.12.2022 wynosi 67 do 33.

This is an embedded image

Zlecenia transportowe – gdzie i jak je znaleźć?

Jeżeli stałe zlecenia transportowe nie gwarantują pełnego obłożenia floty w okresie okołoświątecznym, warto poszukać ładunków na giełdzie transportowej o międzynarodowym zasięgu. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, jak zwiększyć swoją skuteczność w wyszukiwaniu frachtów w TIMOCOM Marketplace – na giełdzie ładunków łączącej ponad 50.000 firm z 46 krajów.

1. Rozszerz obszar poszukiwania zleceń transportowych

Szukając ładunków na Giełdzie Transportowej TIMOCOM, oprócz wprowadzenia kodu pocztowego dla miejsc załadunku i rozładunku, możesz także określić (w km) promień poszukiwania. Czasem rozszerzenie tego obszaru o dodatkowe kilkanaście (czy nawet kilkadziesiąt) kilometrów pozwoli na znalezienie korzystnej oferty za atrakcyjną stawkę, która zrekompensuje koszty dojazdu.


2. Korzystaj z niezbędnych filtrów

Podczas wyszukiwania frachtów pamiętaj o odpowiednim ustawieniu filtrów. Właściwe określenie np. wymagań dotyczących pojazdu pozwoli Ci oszczędzić czas i bardziej precyzyjnie wyświetlić pasujące oferty. Jednocześnie pamiętaj, że każdy dodatkowy filtr z oczywistych przyczyn zmniejsza liczbę wyników wyszukiwania. Być może warto z niektórych z nich zrezygnować, aby móc przejrzeć więcej ofert.


3. Zaoferuj swój pojazd

Bądź aktywny na giełdzie transportowej i daj się znaleźć! Oprócz regularnego szukania ładunków (w czym pomogą Ci m.in. funkcja automatycznego odświeżania oraz włączone powiadomienia) wystawiaj oferty swoich powierzchni ładunkowych. Każda z nich może dotrzeć do ponad 50.000 międzynarodowych firm – wśród których jest też Twój potencjalny zleceniodawca.


Systematyczna analiza rynku oraz korzystanie ze sprawdzonej giełdy transportowej pozwolą Ci zoptymalizować wykorzystanie Twojej floty także w okresie przedświątecznym, a zdobywanie zleceń transportowych stanie się dzięki temu łatwiejsze i mniej czasochłonne.


Chcesz poznać inne wskazówki dotyczące korzystania z Giełdy Transportowej TIMOCOM?

Obejrzyj nasz tutorial!

Pop-up image
Chcesz mieć aktualne artykuły z branży TSL w zasięgu ręki?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco
z wiadomościami ze świata transportu i logistyki!

Do góry