Poradnik załadowcy 25.03.2024
4

Zmiana planów w logistyce nie musi być problemem!

Success story firmy Krämer Bau GmbH

Success-Story - KRÄMER

Success story Krämer Bau GmbH

Firma Krämer Bau GmbH oferuje kompleksowe usługi w zakresie inżynierii lądowej oraz rozbiórek. Oprócz podstawowej wiedzy specjalistycznej w zakresie robót ziemnych, kładzenia kabli, budowy kanałów, dróg i budownictwa przemysłowego, Krämer Bau specjalizuje się w systematycznym demontażu zespołów budynków i turbin wiatrowych. Ponad 120 pracowników rodzinnej firmy z Eifel angażuje się w liczne projekty swoich klientów w całych Niemczech.

Elastyczność w logistyce jest konieczna, aby plac budowy nie był pusty

"Zmiana planów!" - To hasło wywołuje krople potu na czołach osób decyzyjnych, zwłaszcza w branży TSL, gdzie każdy trybik musi płynnie zazębiać się z innymi - tym bardziej, gdy czas nagli. Szybkie tempo w logistyce zna także Bernd Rehles, który jako nabywca techniczny jest odpowiedzialny za procesy logistyczne w Krämer Bau GmbH. "Wciąż pojawiają się nowe wyzwania" - tak mówi o logistyce, która w ciągu 32 lat pracy w firmie stała się jego głównym obszarem odpowiedzialności.

W szczególności dostawy na plac budowy to obszar, który wymaga szybkich zmian w sposobie działania. Jako firma zajmująca się inżynierią lądową i wyburzeniami, Krämer Bau GmbH przestrzega ścisłych harmonogramów. Rury, systemy kontenerowe, ogrodzenia budowlane czy 40-tonowe koparki - wszystko musi być na miejscu na czas, aby na budowie nie doszło do przestoju. Wyzwaniem jest również magazynowanie, ponieważ na placach budowy zazwyczaj dostępna jest ograniczona przestrzeń, co oznacza, że wymagany jest szybki odbiór ładunku. Nieprzewidywalne zdarzenia, takie jak warunki pogodowe, trudności z dostawą, problemy z ruchem drogowym lub zezwoleniami, ostatecznie skutkują wspomnianą zmianą planu.

Bernd Rehles również relacjonuje takie sytuacje: "Nagle nastąpiły zmiany na placu budowy.  W ciągu jednego dnia konieczne było ponowne zorganizowanie lub usunięcie narzędzi i maszyn albo dostarczenie jednej lub dwóch europalet ogrodzenia budowlanego w celu odgrodzenia miejsca rozbiórki". 

Kolejne wyzwanie ma pozytywne źródło. Firma Krämer Bau GmbH rozwinęła się w ostatnich latach. Segment biznesowy "Repowering turbin wiatrowych" ewoluował i został rozszerzony na cały kraj. Koledzy Bernda Rehlesa są odpowiedzialni za tworzenie infrastruktury transportowej i prace rozbiórkowe w ramach projektów, w których stare turbiny wiatrowe są zastępowane nowoczesnymi. Coraz częstsze wyjazdy poza region doprowadzały flotę firmy do granic możliwości i znacznie wydłużały czas potrzebny na transport zewnętrzny.

W miarę upływu czasu coraz trudniej było pokryć wszystkie operacje transportowe własną flotą firmy - a partnerzy transportowi z okolicy również nie byli już wystarczający.

Szybkie tempo logistyki dzięki zwinnym procesom

Krämer Bau GmbH już od roku nie musi długo szukać partnerów transportowych, którzy byliby dostępni w krótkim czasie. Aby sprostać wyzwaniom logistycznym, jego firma od lutego 2023 r. korzysta z TIMOCOM Marketplace. Jest to skuteczne do tego stopnia, że Bernd Rehles mówi: "Czasami się zastanawiam: w jaki sposób robiliśmy to wcześniej?" 

TIMOCOM stał się integralną częścią jego codziennej pracy. Transport maszyn używanych przy rozbiórkach, barier, ogrodzeń, rur - wszystko to odbywa się za pośrednictwem Giełdy Transportowej w Marketplace. Jedynie specjalny, ciężki transport pojazdów budowlanych o masie przekraczającej 40 ton nie jest organizowany tą drogą ze względu na szczególne wymagania. 

Swoich zleceniobiorców chętnie wspiera swoim doświadczeniem zdobytym jako kierowca ciężarówki: "Niektóre place budowy, z dala od oficjalnych dróg, nie są łatwe do znalezienia. Z wyprzedzeniem badam warunki i koordynaty, aby transport przebiegał sprawnie, a kierowca mógł sobie z nim dobrze poradzić. Kiedy po raz pierwszy skorzystałem z TIMOCOM, aby znaleźć firmę transportową do współpracy, w ciągu godziny miałem 100 połączeń i 70 e-maili na moich telefonach - byłem bardzo zaskoczony, jak szybko to zadziałało" - mówi Bernd Rehles.

Teraz preferuje komunikację cyfrową: "Ta forma jest bardziej zorganizowana i bardzo dobrze się w niej odnajduję".

Sprawne procesy logistyczne nie tylko oszczędzają czas, ale także koszty.

Bernd Rehles postrzega TIMOCOM Marketplace jako odpowiedź na szybkie tempo działania na placu budowy. Firma z powodzeniem sprostała wyzwaniom i działa jeszcze sprawniej. Jako trzy najważniejsze zalety wymienia: oszczędność kosztów, oszczędność czasu i silną sieć transportową. Dla niego logistyka to nie hazard, ponieważ, jak sam mówi: "jeśli robisz to dobrze, są tylko zwycięzcy!".

To może Cię zainteresować:

Pop-up image
Chcesz mieć aktualne artykuły z branży TSL w zasięgu ręki?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco
z wiadomościami ze świata transportu i logistyki!

Do góry