Rynek Transportowy 09.11.2022
7

7 sposobów na zatrudnienie pracownika w czasie niedoboru kierowców

7 sposobów na zatrudnienie pracownika w czasie niedoboru kierowców

7 porad, jak zachęcić do podejmowania pracy kierowcy ciężarówki

W Polsce brakuje ok. 100 000 kierowców zawodowych. Niedobór pracowników odbija się na całej branży. Podajemy 7 sposobów na to, aby zachęcić kierowców do podejmowania pracy w Twojej firmie.


Długie kolejki na stancjach benzynowych, puste półki w supermarketach, tymczasowo zamknięte fabryki – brak kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii w 2021 roku nie schodził z pierwszych stron gazet. W 2022 roku niedobór kierowców stał się najważniejszym problemem branży transportowej na skalę Europejską. W Niemczech brakuje obecnie od 45.000 do 60.000 kierowców zawodowych, w Polsce – ok. 100.000. W poniższym wpisie podajemy 7 wskazówek na to, jak znaleźć i zatrzymać wartościowych pracowników w tych trudnych czasach.

Spis treści:

 1. Obecna sytuacja w branży transportowej
 2. Niedobór kierowców zawodowych – przyczyny
 3. 7 sposobów na podjęcie pracy kierowcy zawodowego
 4. Przyszłość branży transportowej w perspektywie niedoboru kierowców

Obecna sytuacja w branży transportowej

Sektor e-commerce przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit. Zakupy online, które nasiliły się wraz z rozpoczęciem pandemii COVID-19, w dużym stopniu przyczyniły się do zmiany nawyków konsumenckich. Wygodna forma nabywania dóbr sprawiła, że klienci kupują więcej niż kiedykolwiek. Generuje to potrzebę dostosowania branży do zwiększonej liczby dostaw, a tym samym – zatrudnienia większej liczby kierowców, którzy mogliby dostarczać zamówienia.

Niestety, ilość nabywanych towarów nie jest proporcjonalna do liczby kierowców, która z każdym rokiem maleje. Jak podaje IRU (Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego), w 2027 roku będzie o 185.000 kierowców mniej niż obecnie.

Niedobór kierowców zawodowych – przyczyny:
 

 • Brak uznania dla zawodu kierowcy.
 • Nieadekwatne wynagrodzenie.
 • Krótkie terminy dostaw i zbyt duża liczba nadgodzin.
 • Deficyt miejsc parkingowych.
 • Nieprzystosowane drogi.
 • Niewystarczająca cyfryzacja.

Wszystko to i wiele więcej sprawia, że zawód kierowcy z roku na rok staje się coraz mniej atrakcyjny zarówno dla obecnych, jak i nowych pracowników.

Kierowca zawodowy ciężarówki – jak zachęcić go do podjęcia pracy?

Firmy transportowe prześcigają się w pomysłach na zachęcenie potencjalnych kierowców do podjęcia pracy. Duża konkurencja sprawia, że trudno jest przyciągnąć i utrzymać wartościowych pracowników. Dlatego podzielimy się 7 wskazówkami, które mogą pomóc w znalezieniu wykwalifikowanych kierowców.

1. Doceń, szanuj i słuchaj potrzeb

Jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do niedoboru kierowców jest brak szacunku okazywanego kierowcom przez pracodawców. Dlatego, aby zachęcić ich do pracy i zatrzymać na dłużej w swojej firmie, uszanuj pracę jaką wykonują i weź pod uwagę ich potrzeby.

Weź pod uwagę podstawowe kwestie:

 • Wynagrodzenie powinno być adekwatne do wykonywanej pracy wypłacane na czas. To, ile zarabia kierowca ciężarówki zależy od wielu czynników, m.in. godzin pracy, nadgodzin, dyżurów, dodatków i diet.
 • Czas pracy kierowcy ciężarówki i czas jego odpoczynku muszą odbywać się w bezpiecznych warunkach.
 • Zdrowie fizyczne i psychiczne kierowcy powinno być traktowane priorytetowo.
 • Komunikacja pomiędzy pracodawcą a kierowcą musi odbywać się bez poczucia wyższości żadnej ze stron, na równi i po partnersku.
 • Pracodawca powinien zobowiązać się do tego, aby procesy transportowe były realizowane w zrównoważony sposób.

Oczywiste, jakby się wydawało, kwestie nie wszędzie są postrzegane w ten sam sposób. A przecież dobre warunki zatrudnienia pozwalają nie tylko utrzymać pracownika, ale i zachęcić do podjęcia współpracy kolejnych kandydatów.

2. Odczaruj stereotyp kierowcy ciężarówki

Oprócz uznania pracodawcy kierowcy oczekują tego samego ze strony społeczeństwa. Niestety stereotyp kierowcy ciężarówki, który jeździ lekkomyślnie łamiąc przepisy ruchu drogowego, wciąż jest głęboko zakorzeniony w świadomości zbiorowej. Pomimo faktu, że znaczna większość kierowców zawodowych wykonuje swoją pracę niezawodnie. Dlatego bardzo ważne jest edukowanie społeczeństwa o roli, jaką kierowcy odgrywają w społeczeństwie. W gestii pracodawców, ale i stowarzyszeń branżowych, leży zapewnianie pracowników, że otoczenie zdaje sobie sprawę z wartości ich pracy.

3. Oferuj stosowne wynagrodzenie i utrzymuj work-life balance

Długie godziny pracy w stresujących warunkach, gdzie ważna jest koncentracja i znajomość przepisów ruchu drogowego, to codzienność kierowcy zawodowego. Do tego dochodzi praca w weekendy, nadgodziny, dyżury i spędzanie nocy poza domem. Trudne warunki pracy to jeden z głównych powodów, dla których kierowcy rezygnują z tego zawodu. Dlatego oprócz zadbania o optymalny czas pracy kierowcy ciężarówki i jego odpoczynku, ważne jest adekwatne wynagrodzenie. Według badań przeprowadzonych przez Middlesex University w Londynie, to ile zarabia kierowca ciężarówki przekłada się na bezpieczeństwo na drogach.

4. Stwórz bezpieczne warunki pracy

Oczywistym faktem jest, że kierowca ciężarówki spędza dużo czasu w trasie. Chodzi zarówno o czas pracy kierowcy, jak i czas odpoczynku. Przerwę od czterech kółek kierowcy najczęściej spędzają na parkingach. Co w przypadku, kiedy nie znajdują na nim miejsc i muszą inwestować cenny czas na poszukiwanie ich gdzieś indziej? Dodajmy do tego fakt, że nie każde miejsce parkingowe spełnia kryteria do odbycia obowiązkowego odpoczynku. Dlatego zapewnienie kierowcy bezpiecznego miejsca do zaparkowania pojazdu i bezpiecznego odbycia przerwy leży w obowiązku przewoźnika. Miejsca parkingowe można rezerwować z wyprzedzeniem, np. za pomocą Truck Parking Europe. Zwiększa to szansę nie tylko na wolne miejsce, ale i dostęp do parkingów z lepszą infrastrukturą i wyposażeniem sanitarnym.

5. Dostarczanie odpowiednich narzędzi cyfrowych

W dobie cyfryzacji, takie narzędzia jak tachograf cyfrowy, GPS czy aplikacje umożliwiające znalezienie miejsca parkingowego, to podstawa. Kierowca ruszający w trasę powinien być zaopatrzony w niezbędne narzędzia cyfrowe, które nie tylko ułatwią mu pracę, ale i pomogą w sprawnym skomunikowaniu się z przewoźnikiem, a także – w skrajnych przypadkach – wezwaniu pomocy. Oczywiście, tradycyjne rozwiązania, jak wykresówki, na których ręcznie nanosi się czas pracy kierowcy i odpoczynku, są wciąż często spotykane w kabinach ciężarówek. Jednak z uwagi na wysokie ryzyko błędu i czasochłonność ręcznego wypełniania wykresówek, coraz częściej spotyka się tachografy cyfrowe, które, swoją drogą, na mocy przepisów Pakietu Mobilności, będą wkrótce obowiązywały wszystkich kierowców poruszających się z towarem na terenach krajów członkowskich. Wykorzystywanie narzędzi cyfrowych w pracy przewoźnika to również ogromna korzyść dla kierowcy. Inteligentne rozwiązania, takie jak TIMOCOM Marketplace, które łączy w sobie Giełdę Transportową i magazynową, Tracking, oraz możliwość cyfrowego wystawiania i zarządzania zleceniami transportowymi, to przyspieszenie procesów transportowych i lepsza logistyka w całej firmie. Dodatkowe opcje, jak wprowadzanie danych kraju czy przesyłanie dokumentów to odciążenie dla jej pracowników, w tym kierowców.

6. Wsparcie dla młodych kierowców

Branża rozpaczliwie poszukuje nowych pracowników – niestety zawód kierowcy wciąż jest mało atrakcyjny, zwłaszcza dla młodych ludzi. Pomocne w zachęceniu ich do podjęcia pracy może być wspomniane już poprawianie wizerunku kierowcy, inwestowanie w narzędzia cyfrowe i nowoczesną flotę, jak również wsparcie w przygotowaniu do egzaminu i uzyskaniu wymaganych zezwoleń. Umożliwienie szybkiego podjęcia pracy kierowcy bez utrudnień formalnych to dziś bardzo ważna kwestia. Zwłaszcza w perspektywie toczącej się w Ukrainie wojny. Jeszcze do niedawna imigrujący stamtąd kierowcy nie mogli podjąć pracy w krajach Unii Europejskiej przez brak oryginalnych dokumentów, których, z oczywistych powodów, nie byli w stanie uzyskać z ukraińskich urzędów. Minęło kilka miesięcy zanim Komisja Europejska wypracowała procedury ułatwiające im podjęcie pracy w transporcie, m.in. przyspieszony kurs kierowcy zawodowego czy szkolenie w celu uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, pozwalające na zdanie egzaminu. Wsparcie w sprawnym przejściu przez szkolenia i formalności może okazać się kluczowe w podjęciu pracy kierowcy zawodowego, przede wszystkim jeśli chodzi o kierowców z Ukrainy.

7. Oferuj dodatkowe szkolenia

Branża transportowa ulega ciągłym przekształceniom za sprawą rozwoju cyfryzacji i wdrażania nowych technologii. Nowe trendy, jak truck platooning, technologia vehicle-to-everything czy eko-logistyka mogą budzić niepokój w kandydatach na kierowców. Jak będzie wyglądał ten zawód w przyszłości? Czy kierowców zastąpi sztuczna inteligencja?

Aby odpowiedzieć na te pytania, pracodawcy powinni edukować swoich pracowników w zakresie najnowszych trendów i oferować im możliwość szkolenia. Wyższe kwalifikacje zawodowe kierowca odbierze jako inwestycję we własne kompetencje, a firma stanie się dla niego przyjaznym miejscem pracy. Kto nie chciałby pracować w firmie, która pozostaje na bieżąco z trendami, a dodatkowo wdraża w nie swoich pracowników?

Branża transportowa – prognozy w perspektywie braku kierowców

Jeśli pracodawcy, jak i społeczeństwo, wezmą pod uwagę potrzeby kierowców i stworzą im lepsze warunki pracy, jest duża szansa na zminimalizowanie problemu z niedoborem pracowników. Obecne możliwości technologiczne, rozwijająca się wciąż cyfryzacja oraz podnoszenie prestiżu zawodu kierowcy w świadomości społecznej, może mieć zbawienny wpływ na przyszłość branży. Nie można zapomnieć o inwestowaniu w kierowców poprzez szkolenia i wdrażanie nowych rozwiązań cyfrowych do swojej firmy.


Profesjonalne systemy nawigacyjne, rozwiązania logistyczne i inne narzędzia ułatwiające planowanie oraz zarządzanie transportem oferuje TIMOCOM Marketplace :

 • Szybkie wyszukiwanie ofert transportowych i powierzchni ładunkowych,
 • Przetwarzanie zleceń w formie cyfrowej – szybko i bez zbędnych formalności,
 • Unikanie opóźnień w dokach przeładunkowych dzięki opcji zarządzania oknami czasowymi,
 • Optymalizację powierzchni ładunkowej i unikanie pustych przebiegów,
 • Zredukowanie działań administracyjnych i formalności dzięki jednorazowemu wprowadzaniu danych,
 • Usprawniania procesów transportowych w czasie rzeczywistym podczas planowania i zarządzania.

Optymalizacja i cyfryzacja procesów logistycznych to wymierna korzyść dla pracowników firmy transportowej. Przekonaj się o tym osobiście, rejestrując się w TIMOCOM.

Patrycja Hamielec

Do góry