10.05.2019

TIMOCOM: Strach przed chaosem związanym z brexitem powoduje eksplozję eksportu towarów z Unii UE do Wielkiej Brytanii

Firmy w Wielkiej Brytanii zwiększają zapasy, by być przygotowanym na nieuporządkowany brexit

(3)

Erkrath, 15.04.2019 – strach przed nieuregulowanym wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodował eksplozję dostaw towarów na brytyjską wyspę. W porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku, transport pojazdami ciężarowymi ze wszystkich części Europy do Wielkiej Brytanii wzrósł ponad dwukrotnie w pierwszym kwartale 2019 r., osiągając wzrost o 112%. Świadczą o tym aktualne dane z barometru transportowego TIMOCOM, który dokumentuje rozwój podaży i popytu na transport w największej w Europie aplikacji frachtów i przestrzeni ładunkowych.

"Firmy w Wielkiej Brytanii zależne od importu z Europy kontynentalnej zwiększają swoje zapasy, aby przygotować się na chaotyczny Brexit", komentuje wyniki kwartalne analityk biznesowy TIMOCOM David Moog. Według analityków danych, No-Deal-Brexit może prowadzić do długiego czasu oczekiwania ciężarówek stojących na granicy z Wielką Brytanią.

"Firmy w Wielkiej Brytanii zależne od importu z Europy kontynentalnej zwiększają swoje zapasy, aby przygotować się na chaotyczny Brexit", komentuje wyniki kwartalne analityk biznesowy TIMOCOM David Moog. Według analityków danych, No-Deal-Brexit może prowadzić do długiego czasu oczekiwania ciężarówek stojących na granicy z Wielką Brytanią. "To z kolei może prowadzić do powstania wąskich gardeł w dostawach. Kolejnym czynnikiem niepewności jest odprawa celna towarów", mówi Moog, który obserwuje silny wzrost eksportu do Wielkiej Brytanii z Niemiec, Francji i Polski.

Zupełnie inny jest rozwój podaży i popytu na krajowym rynku niemieckim i na kontynencie europejskim. "Powolny rozwój gospodarczy dotarł teraz również do branży transportowej" - komentuje dane kwartalne Gunnar Gburek, rzecznik prasowy firmy TIMOCOM.

W pierwszym kwartale 2019 r. spadł popyt ze strony firm, które za pośrednictwem TIMOCOM poszukiwały możliwości transportu swoich towarów przemysłowych i handlowych. W okresie od stycznia do marca 2019 r. na giełdzie transportowej pojawiło się średnio 52% ofert ładunków i 48% ofert przestrzeni ładunkowych. W poprzednim roku stosunek ten wynosił 54:46.

Wyższe opłaty drogowe dla pojazdów ciężarowych zmniejszają liczbę ofert transportowych.
O wpływie na wzajemne oddziaływanie podaży i popytu na rynku transportowym świadczą również, obowiązujące od początku roku, wyższe opłaty za przejazd ciężarówek w Niemczech. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 r., w pierwszych trzech miesiącach tego roku TIMOCOM odnotował 12-procentowy spadek oferowanych przestrzeni ładunkowych. "Ze względu na wyższe stawki opłat drogowych, jazda w Niemczech nie jest już tak atrakcyjna dla firm z innych krajów europejskich", tak interpretuje obecny rozwój sytuacji Gburek.

Za pomocą barometru transportowego firma IT analizuje rozwój liczby ofert frachtów w stosunku do wolnych przestrzeni ładunkowych na zintegrowanej w Systemie Smart Logistic TIMOCOM giełdzie transportowej. TIMOCOM z ponad 130.000 użytkowników i aż do 750.000 międzynarodowych ofert frachtów i przestrzeni ładunkowych dziennie, jest największą platformą systemową dla drogowego transportu towarów w Europie.

Pobierz informację prasową
Do góry