Chcesz efektywniej zarządzać procesami transportowo-logistycznymi? W Systemie Smart Logistics od TIMOCOM znajdziesz aplikacje i interfejsy odpowiednie do swoich potrzeb.

List przewozowy

List przewozowy to dokument potwierdzający zawarcie i wykonanie umowy przewozu przesyłek towarowych. Zawiera on szczegółowy spis towarów przesyłanych przy pomocy danego środka transportu, sposób opakowania i oznaczenia frachtu, jego cenę jednostkową, miejsce przeznaczenia towaru, niezbędne dane o adresacie i odbiorcy oraz wskazówki nadawcy dotyczące szczególnego postępowania z przesyłką. List przewozowy (inaczej dokument konsygnacyjny) określa także odpowiedzialność za zapłatę przewoźnego, uszkodzenie lub utratę towaru oraz kary administracyjno-prawne. Dla służb celnych stanowi podstawę do kontroli i pobierania opłat od przewożonego towaru. Jest niezbędny do zachowania właściwego czasu transportu oraz do prawidłowego i bezpiecznego doręczenia towaru w miejsce przeznaczenia. Należy dołączać go do każdej przesyłki. Powinien on zostać sporządzony przez nadawcę i zostać potwierdzony przez przewoźnika, który zobowiązuje się do przewiezienia towaru za wynagrodzeniem. Przewoźnik powinien sprawdzić w obecności nadawcy, czy przesyłka odpowiada oświadczeniu w liście przewozowym. Zazwyczaj list przewozowy wystawiany jest w 4 egzemplarzach. Oryginał musi towarzyszyć przesyłce podczas całego transportu, a przewoźnik odpowiada za zgubienie lub niewłaściwe użycie listu przewozowego i innych dokumentów do niego dołączonych. 

Zostań ekspertem w branży

Zapisz się poniżej do naszego newslettera, aby regularnie otrzymywać artykuły, które ułatwią Ci codzienną pracę i pomogą pogłębić wiedzę specjalistyczną.


Rejestracja do newslettera

Do góry