skip navigation

Leksykon transportowy

Wpisy do leksykonu

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Chcesz efektywniej zarządzać procesami transportowo-logistycznymi? W Systemie Smart Logistics od TIMOCOM znajdziesz aplikacje i interfejsy odpowiednie do swoich potrzeb.

List przewozowy

List przewozowy to dokument potwierdzający zawarcie i wykonanie umowy przewozu przesyłek towarowych. Zawiera on szczegółowy spis towarów przesyłanych przy pomocy danego środka transportu, sposób opakowania i oznaczenia frachtu, jego cenę jednostkową, miejsce przeznaczenia towaru, niezbędne dane o adresacie i odbiorcy oraz wskazówki nadawcy dotyczące szczególnego postępowania z przesyłką. List przewozowy (inaczej dokument konsygnacyjny) określa także odpowiedzialność za zapłatę przewoźnego, uszkodzenie lub utratę towaru oraz kary administracyjno-prawne. Dla służb celnych stanowi podstawę do kontroli i pobierania opłat od przewożonego towaru. Jest niezbędny do zachowania właściwego czasu transportu oraz do prawidłowego i bezpiecznego doręczenia towaru w miejsce przeznaczenia. Należy dołączać go do każdej przesyłki. Powinien on zostać sporządzony przez nadawcę i zostać potwierdzony przez przewoźnika, który zobowiązuje się do przewiezienia towaru za wynagrodzeniem. Przewoźnik powinien sprawdzić w obecności nadawcy, czy przesyłka odpowiada oświadczeniu w liście przewozowym. Zazwyczaj list przewozowy wystawiany jest w 4 egzemplarzach. Oryginał musi towarzyszyć przesyłce podczas całego transportu, a przewoźnik odpowiada za zgubienie lub niewłaściwe użycie listu przewozowego i innych dokumentów do niego dołączonych. 

Zostań ekspertem w branży

Zapisz się poniżej do naszego newslettera, aby regularnie otrzymywać artykuły, które ułatwią Ci codzienną pracę i pomogą pogłębić wiedzę specjalistyczną.

Rejestracja do newslettera

Wszystkie pola oznaczone '*' są obowiązkowe i muszą zostać wypełnione.

Rejestrując się, wyrażasz zgodę na naszą politykę ochrony danych.

Rejestracja do newslettera:


Twoje dane osobowe (adres e-mail, nazwisko i imię) zostaną przez firmę TIMOCOM GmbH przekazane do bazy danych firmy SC-Networks GmbH (Sąd prowdzący rejestr: Enzianstr. 2, 82319 Starnber, wpisanej do KRS pod nr. HRB 14 65 73, przy sądzie okręgowym w Monachium). Firma SC-Networks GmbH działa w ramach prawa o ochronie danych osobowych na podstawie informacji przesyłanych przez firmę TIMOCOM GmbH.

Do góry