Chcesz efektywniej zarządzać procesami transportowo-logistycznymi? W Systemie Smart Logistics od TIMOCOM znajdziesz aplikacje i interfejsy odpowiednie do swoich potrzeb.

Fracht

Fracht w języku potocznym to inaczej przewożony ładunek. Pojęcie to często stosowane jest także w oznaczeniu kwoty należności za przewóz towarów. Fracht w rozumieniu wynagrodzenia za transport ładunku ze względów bezpieczeństwa zasadniczo wypłacany jest po dostarczeniu towaru na miejsce przeznaczenia, w uzgodnionym terminie i w nieuszkodzonym stanie. Na stawkę frachtową wpływ ma najczęściej waga towaru, jego wartość, ilość, ciężar całej dostawy, rodzaj przesyłki, sposób przewozu, klasa przesyłki, szybkość transportu oraz w transporcie drogowym ceny paliw, czy opłaty drogowe.

Patrz również:

  • Cargo

    Cargo to inne określenie ładunku (anglojęzyczne); stosowane jest najczęściej w imporcie, handlu i transporcie międzynarodowym.

  • Ładunek

    (cargo) to wszystkie dobra materialne przemieszczane odpłatnie wszelkimi środkami transportu w łańcuchu dostaw. W procesie tym towar nosi miano ładunku od momentu nadania przez nadawcę do chwili odebrania przez odbiorcę. Ładunek transportowy musi zostać

Zostań ekspertem w branży

Zapisz się poniżej do naszego newslettera, aby regularnie otrzymywać artykuły, które ułatwią Ci codzienną pracę i pomogą pogłębić wiedzę specjalistyczną.


Rejestracja do newslettera

Do góry