Chcesz efektywniej zarządzać procesami transportowo-logistycznymi? W Systemie Smart Logistics od TIMOCOM znajdziesz aplikacje i interfejsy odpowiednie do swoich potrzeb.

Droga ekspresowa

Droga ekspresowa to droga publiczna wyposażona w jedną lub dwie jezdnie; przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych. Na drodze ekspresowej zabronione jest zawracanie, zatrzymywanie się lub postój pojazdu (z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych) oraz cofanie. W odróżnieniu od autostrady, na drodze ekspresowej dozwolone jest holowanie. Po ekspresówkach nie mogą jeździć pojazdy wolnobieżne, rowery i motorowery, ciągniki rolnicze oraz pojazdy zaprzęgowe. Nie wolno się po nich poruszać również pieszym. Numery dróg ekspresowych w Polsce poprzedza litera „S”, a ich odcinki oznaczone są znakiem D-7. Limity prędkości na polskich drogach ekspresowych określa Prawo o ruchu drogowym. Obecnie dopuszczalny limit wynosi 120 km/h na drodze dwujezdniowej i 100 km/h na jednojezdniowej.

Patrz również:

  • Autostrada

    Autostrada to droga oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, posiadająca przynajmniej 2 pasy do jazdy w każdym kierunku i osobne pasy do włączania się do ruchu. Autostrada jest drogą ogrodzoną, zamkniętą dla ruchu pojazdów transportu miejskiego, pasy

Zostań ekspertem w branży

Zapisz się poniżej do naszego newslettera, aby regularnie otrzymywać artykuły, które ułatwią Ci codzienną pracę i pomogą pogłębić wiedzę specjalistyczną.


Rejestracja do newslettera

Do góry