Chcesz efektywniej zarządzać procesami transportowo-logistycznymi? W Systemie Smart Logistics od TIMOCOM znajdziesz aplikacje i interfejsy odpowiednie do swoich potrzeb.

Coil

Coil to inaczej zwój nawinięty na szpulę. Metoda ta wykorzystywana jest bardzo szeroko w przemyśle samochodowym, gdzie blachy z metali i stopów metali transportowane są w formie ogromnych zwoi od producentów do zakładów dalszej obróbki. Z reguły jako surowiec nawinięty na szpulę występuje tu blacha ze stali węglowej walcowana na zimno, blacha walcowana na gorąco, blacha ocynkowana ze stali, taśma stalowa, drut stalowy, linki stalowe oraz przewody elektryczne. Ich podstawową zaletą jest bardzo duża wytrzymałość. Coil może występować w zakresie dowolnej szerokości oraz długości, najczęściej jego waga przekracza kilkanaście ton. Przewóz zwoi wymaga odpowiedniego mocowania (niewłaściwie zabezpieczony ładunek tego typu może być źródłem śmiertelnego zagrożenia, gdyż przy gwałtownym skręcie lub hamowaniu ciężki towar może przemieścić się lub nawet wypaść z pojazdu). Do transportu zwojów blachy najlepiej służy zabudowa kurtynowa z muldą (szerokim wgłębieniem) i przesuwnym dachem. Tego rodzaju pojazdy najczęściej wyposażone są także w system specjalnych klinów, stanowiących punkty podparcia dla zwojów blachy oraz dodatkowe gniazda do mocowania kłonic do wzdłużnego zabezpieczenia przewożonych ładunków. Często też blachy w zwojach spina się stalową taśmą, a ich krawędzie zabezpiecza się stalowymi pierścieniami. Zwoje układa się następnie na odpowiednich paletach i mocuje na skrzyni ładunkowej pasami transportowymi.

Zostań ekspertem w branży

Zapisz się poniżej do naszego newslettera, aby regularnie otrzymywać artykuły, które ułatwią Ci codzienną pracę i pomogą pogłębić wiedzę specjalistyczną.


Rejestracja do newslettera

Do góry