skip navigation

Leksykon transportowy

Wpisy do leksykonu

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Chcesz efektywniej zarządzać procesami transportowo-logistycznymi? W Systemie Smart Logistics od TIMOCOM znajdziesz aplikacje i interfejsy odpowiednie do swoich potrzeb.

Ładunek ciężki

to ładunek, który charakteryzuje się dużym ciężarem w stosunku do objętości. Jego masa przewyższa maksymalną wartość przewidzianą przy przewozie za normalną opłatą (waga może sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy ton, a wymiary do kilkuset metrów). Ładunek ciężki wymaga specjalnych środków transportowych z wykorzystaniem naczep modułowych, wieloosiowych wagonów kolejowych, statków-ciężarowców, barkowców oraz odpowiednich urządzeń ładunkowych. Ładunek ciężki to najczęściej ładunek ponadnormatywny, ponadgabarytowy i przestrzenny, którego wymiar przekracza normy dozwolone w normalnym ruchu drogowym. Ładunki ciężkie to m.in.: maszyny i urządzenia dla budownictwa, kotły, zbiorniki, sekcje statków, wagony kolejowe i tramwajowe, linie technologiczne dla przemysłu metalurgicznego, samochodowego, chemicznego lub energetycznego, transformatory, generatory, turbiny, przęsła mostów, wieże wiertnicze, dźwigi, rury do rurociągów, suwnice portowe, żurawie kontenerowe, przęsła, filary itp. Przewóz ładunków ciężkich zależny jest od ograniczeń konstrukcyjnych środków transportu (ładunek nie może być zbyt ciężki w stosunku do uwarunkowań danego pojazdu) i infrastruktury.

Zostań ekspertem w branży

Zapisz się poniżej do naszego newslettera, aby regularnie otrzymywać artykuły, które ułatwią Ci codzienną pracę i pomogą pogłębić wiedzę specjalistyczną.

Rejestracja do newslettera

Wszystkie pola oznaczone '*' są obowiązkowe i muszą zostać wypełnione.

Rejestrując się, wyrażasz zgodę na naszą politykę ochrony danych.

Rejestracja do newslettera:


Twoje dane osobowe (adres e-mail, nazwisko i imię) zostaną przez firmę TIMOCOM GmbH przekazane do bazy danych firmy SC-Networks GmbH (Sąd prowdzący rejestr: Enzianstr. 2, 82319 Starnber, wpisanej do KRS pod nr. HRB 14 65 73, przy sądzie okręgowym w Monachium). Firma SC-Networks GmbH działa w ramach prawa o ochronie danych osobowych na podstawie informacji przesyłanych przez firmę TIMOCOM GmbH.

Do góry