Chcesz efektywniej zarządzać procesami transportowo-logistycznymi? W Systemie Smart Logistics od TIMOCOM znajdziesz aplikacje i interfejsy odpowiednie do swoich potrzeb.

Odpowiedzialność spedytora

to przyjęcie na siebie obowiązku zadbania o powierzony towar, odpowiedzialność za cały przebieg zleconego procesu oraz obowiązek odpowiadania za swoje lub czyjeś czyny (tj. podwykonawców). Odpowiedzialność spedytora w Polsce wynika z przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym. Spedytor jest odpowiedzialny za przewoźników i dalszych spedytorów, którymi posługuje się przy wykonaniu zlecenia, chyba że nie ponosi winy w wyborze. Spedytor ponosi odpowiedzialność za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki w czasie od jej przyjęcia aż do wydania przewoźnikowi, dalszemu spedytorowi, dającemu zlecenie lub osobie przez niego wskazanej. Strony umowy spedycji mogą jednakże postanowić, iż do zawartej pomiędzy nimi umowy i ewentualnych roszczeń z niej wynikających, w zakresie odpowiedzialności spedytora, będą miały zastosowanie Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne (OPWS). Wówczas odpowiedzialność spedytora jest uzależniona od zakresu zawartej umowy z klientem. Generalnie spedytor ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania czynności spedycyjnych wynikających z umowy spedycji, chyba że udowodni, iż nie mógł zapobiec szkodzie pomimo dołożenia należytej staranności.

Patrz również:

  • Spedytor

    Spedytor jest handlowcem, który na mocy umowy spedycyjnej organizuje transport towarów za pośrednictwem przewoźnika. Może on występować w imieniu własnym albo w imieniu zleceniodawcy. Może również sam dokonać przewozu, jednak wówczas oprócz praw i obowiązków

Zostań ekspertem w branży

Zapisz się poniżej do naszego newslettera, aby regularnie otrzymywać artykuły, które ułatwią Ci codzienną pracę i pomogą pogłębić wiedzę specjalistyczną.


Rejestracja do newslettera

Do góry