TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Termin FIX

Z terminem FIX mamy do czynienia w sytuacji, gdy podczas zawierania umowy transportowej, zostaje ustalony nieprzekraczalny czas załadunku lub rozładunku pojazdu ciężarowego. Dotrzymanie tego terminu staje się zatem częścią umowy.

Pojęcie
Termin FIX zastąpił dawne określenie „przesyłka terminowa“. Nadrzędny termin to "transakcja terminowa".

Codzienna praktyka
Terminy fix częściej ustalane są dla rozładunków, rzadziej załadunków. Najczęściej termin ten określa maksymalny czas, do którego towar musi dotrzeć do klienta. Gdy pojazd ciężarowy dotrze na miejsce wcześniej, uznaje się, że termin został dotrzymany. Występują także terminy fix, gdzie towar nie powinien dotrzeć wcześniej. Powodów może być wiele, np.: dźwig do rozładunku został zamówiony na konkretny termin lub droga musi zostać zamknięta, by pojazd ciężarowy mógł przejechać. Ponadto terminy fix są wyznaczane w celu zarządzania oknami czasowymi. W ten sposób unika się oczekiwania na rampie załadunkowej.
Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.