TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Ocena zdolności kredytowej

to ocena, czy kredytobiorca (np. przedsiębiorstwo) jest zdolny do terminowego regulowania swoich zobowiązań kredytowych. Ocena ta polega na przedsięwzięciu środków, które pozwolą na zidentyfikowanie klientów niosących ze sobą największe ryzyko niespłacenia kredytu. Wszystkie działania, mające na celu oddzielenie godnych zaufania klientów od tych mniej pewnych określane są właśnie mianem oceny zdolności kredytowej. Podczas oceny zdolności kredytowej sprawdzana jest wiarygodność, płynności finansowa i wypłacalność przedsiębiorstwa, np. przez postawienie zapytania instytucji zbierającej dane dotyczące firm np. Europejski Rejestr Informacji Finansowej, Biuro Informacji kredytowej, Krajowy Rejestr Długów, InfoMonitor. Dogłębna analiza zdolności kredytowej może być niestety czasochłonna i droga, jednak jest ona niezbędna w przypadkach, gdy wartość sprzedaży do kontrahenta jest bardzo wysoka. Ocenę zdolności kredytowej można rozdzielić na trzy etapy: pierwszą ocenę zdolności kredytowej, sukcesywne, okresowe oceny zdolności kredytowej oraz ocenę systemu oceny zdolności kredytowej.
Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.