TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Naczepa

Naczepa to pojazd drogowy bez własnego napędu, wykorzystywany do transportu rzeczy (służy do przewożenia w zasadzie każdego rodzaju towaru). Zaprojektowano ją tak, że część pojazdu i znaczna część ładunku spoczywa na pojeździe silnikowym ciągnącym naczepę (ciągniku siodłowym). Aby zamocować naczepę do ciągnika siodłowego należy obniżyć tylne zawieszenie, podjechać siodłem pod naczepę, podpiąć przewody łączące instalację elektryczną, układ pneumatyczny i hamulcowy, a następnie podnieść zawieszenie ciągnika oraz schować nóżki naczepy. Naczepy dzielą się na uniwersalne, furgonowe, samowyładowcze, podkontenerowe, chłodnie, centralno osiowe, wielkogabarytowe, zabudowy wywrotkowe i naczepy do przewozu maszyn. Polska należy do czołowych producentów naczep w Europie.

Patrz również:

Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.