TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Naczepa bimodalna

(bimodal trailer) to naczepa samochodowa o specjalnej konstrukcji, która może zostać przekształcona w wagon kolejowy poprzez dodanie szynowego wózka podwozia. Tego typu naczepy stosuje się w transporcie bimodalnym tj. transporcie polegającym na wykorzystaniu dwóch środków transportu (drogowego i kolejowego) bez stosowania przeładunku towarów. W tym rodzaju transportu naczepy wraz z ładunkiem są dowożone do terminalu za pomocą ciągnika siodłowego. Tam odbywa się proces łączenia naczep z wózkiem kolejowym aż do uformowania całego pociągu. Po przewiezieniu ładunku do stacji docelowej pociąg jest rozformowywany a naczepy transportowane są na miejsce przeznaczenia znów przy użyciu ciągnika siodłowego.
Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.