TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Międzynarodowy transport multimodalny

(multimodal transport) to przewóz towarów przy użyciu co najmniej dwóch różnych gałęzi transportu, na podstawie umowy o przewóz multimodalny, z miejsca położonego w jednym kraju, gdzie towar przejął w pieczę operator transportu multimodalnego, do oznaczonego miejsca przeznaczenia położonego w innym kraju. Polega on na przewozie zunifikowanych jednostek ładunkowych (kontenery, nadwozia wymienne, naczepy siodłowe dostosowane do przeładunku pionowego) różnymi środkami transportu (wagon kolejowy, statek morski lub śródlądowy, samochód ciężarowy). Transport multimodalny dzieli się na transport intermodalny oraz kombinowany. W tym rodzaju transportu operator przyjmuje (we własnym imieniu) wiele funkcji związanych z organizacją, koordynacją, realizacją i zarządzaniem procesami transportowymi. Międzynarodowy transport multimodalny jest jednym z elementów złożonego procesu transportowego rzeczy, który łączy wiele gałęzi transportu w jeden łańcuch transportowy, przebiegający na podstawie jednej umowy.
Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.