TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Międzynarodowe przewozy okazjonalne

to przewozy pomiędzy terytoriami co najmniej dwóch umawiających się stron, nie mieszczące się ani w definicji przewozów regularnych i przewozów regularnych specjalnych, ani w definicji przewozów wahadłowych. Przewozy okazjonalne mogą dotyczyć zarówno przewozów osób busami do 9 osób z kierowcą oraz przewozów autokarami i autobusami. Do międzynarodowych okazjonalnych przewozów drogowych pasażerów stosuje się umowę Interbus. W przewozach okazjonalnych pojazdy kursują bez ustalonego rozkładu. W przypadku transportu drogowego, który odbywa się przy wykorzystaniu pojazdów o liczbie miejsc do 9 (łącznie z kierowcą) nie jest wymagane posiadanie licencji, korzystanie z tachografu, ani uiszczanie opłat elektronicznych. Okazjonalny międzynarodowy przewóz osób autokarami i autobusami wymaga posiadania licencji wspólnotowej. Wykonywanie przewozów okazjonalnych w międzynarodowym transporcie drogowym wykraczających poza obszar państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) wymaga zezwolenia wydanego przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.