TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Metr ładunkowy

(jednostka LDM) to metr powierzchni ładunkowej w przekroju poprzecznym naczepy lub innego pojazdu służącego do przewozu towaru. Jednostka ta często błędnie mylona jest z metrem bieżącym lub kwadratowym. Standardowo przyjmuje się, że szerokość naczepy to 2,4 metra, a 1 ldm = 2,4 metra kwadratowego. Gdy przewożony towar znajduje się na paletach wyliczenie metrów ładownych przebiega w następujący sposób: 1 europaleta = 120cm x 80cm = 0,4ldm (paleta typu euro ma wymiary 120cm x 80cm, czyli 0,4 metra ładunkowego). W przypadku palet przemysłowych 1 paleta przemysłowa = 120cm x 100cm = 0,5ldm. Dobry spedytor, znając rozmiar przesyłki lub ilość przewożonych palet, sam dokonuje odpowiednich wyliczeń i wie, jak duże auto trzeba przygotować aby zorganizować transport.
Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.