TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

List przewozowy

to dokument potwierdzający zawarcie i wykonanie umowy przewozu przesyłek towarowych. Zawiera on szczegółowy spis towarów przesyłanych przy pomocy danego środka transportu, sposób opakowania i oznaczenia frachtu, jego cenę jednostkową, miejsce przeznaczenia towaru, niezbędne dane o adresacie i odbiorcy oraz wskazówki nadawcy dotyczące szczególnego postępowania z przesyłką. List przewozowy określa także odpowiedzialność za zapłatę przewoźnego, uszkodzenie lub utratę towaru oraz kary administracyjno-prawne. List przewozowy często jest podstawę dla służb celnych do kontroli i pobierania opłat od przewożonego towaru. List przewozowy jest niezbędny do zachowania właściwego czasu transportu oraz do prawidłowego i bezpiecznego doręczenia towaru w miejsce przeznaczenia. List przewozowy powinien być dołączony do każdej przesyłki. Powinien on zostać sporządzony przez nadawcę i zostać potwierdzony przez przewoźnika, który zobowiązuje się do przewiezienia towaru za wynagrodzeniem. Przewoźnik powinien sprawdzić w obecności nadawcy, czy przesyłka odpowiada oświadczeniu w liście przewozowym. Zazwyczaj list przewozowy wystawiany jest w 4 egzemplarzach. Oryginał listu przewozowego powinien towarzyszyć przesyłce podczas całego transportu a przewoźnik odpowiada za zgubienie lub niewłaściwe użycie listu przewozowego i innych dokumentów do niego dołączonych.
Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.