TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Licencja wspólnotowa

to decyzja administracyjna wydana przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego lub określony w ustawie organ samorządu terytorialnego, uprawniająca do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego przy przewozie osób oraz rzeczy w międzynarodowym transporcie drogowym. Licencji wspólnotowej udziela się przedsiębiorcy, jeżeli posiada on zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Licencja wspólnotowa wydawana jest przez państwo członkowskie przewoźnikowi, który ma siedzibę w tym państwie lub jest uprawniony w państwie członkowskim do wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy. Licencja wydawana jest maksymalnie na 10 lat z możliwością jej przedłużenia. Przewoźnik otrzymuje taką liczbę wypisów z licencji jaka odpowiada liczbie pojazdów, którymi on dysponuje. Poświadczone kopie muszą być przechowywane w pojazdach. Oryginał licencji wspólnotowej powinien być przechowywany przez przewoźnika w siedzibie firmy. Licencja wspólnotowa zastąpiła od 15 sierpnia 2013 r. licencję na wykonywanie transportu międzynarodowego.
Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.