TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Gestia transportowa

Gestia transportowa określa prawa i obowiązki związane z zawarciem umowy handlowej i organizacją transportu. Wiąże się ona także z kosztami wynikającymi z przewozu (podziałem tych kosztów), ryzykiem, odpowiedzialnością za ubezpieczenie towaru oraz za odprawę celną zarówno wywozową jak i wwozową. Gestia transportowa może być w rękach sprzedającego (załadowcy), kupującego (odbiorcy) lub mieszana. Strona, która posiada gestię transportową ma bezpośredni wpływ na przebieg procesu transportowego, w tym na rodzaj wykorzystywanego środka oraz termin realizacji przewozu. W transporcie drogowym gestia transportowa zazwyczaj leży po stronie sprzedawcy. Do określenia gestii transportowej służą powszechnie stosowane formuły INCOTERMS 2000.

Patrz również:

Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.