TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Droga ekspresowa

Droga ekspresowa to droga publiczna wyposażona w jedną lub dwie jezdnie; przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych. Na drodze ekspresowej zabronione jest zawracanie, zatrzymywanie się lub postój pojazdu (z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych) oraz cofanie. W odróżnieniu od autostrady, na drodze ekspresowej dozwolone jest holowanie. Po ekspresówkach nie mogą jeździć pojazdy wolnobieżne, rowery i motorowery, ciągniki rolnicze oraz pojazdy zaprzęgowe. Nie wolno się po nich poruszać również pieszym. Numery dróg ekspresowych w Polsce poprzedza litera „S”, a ich odcinki oznaczone są znakiem D-7. Limity prędkości na polskich drogach ekspresowych określa Prawo o ruchu drogowym (maksymalna prędkość to 110 km/h).

Patrz również:

Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.