TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Coil

Coil to inaczej zwój nawinięty na szpulę. Metoda ta wykorzystywana jest bardzo szeroko w przemyśle samochodowym, gdzie blachy z metali i stopów metali transportowane są w formie ogromnych zwoi od producentów do zakładów dalszej obróbki. Z reguły jako surowiec nawinięty na szpulę występuje tu blacha ze stali węglowej walcowana na zimno, blacha walcowana na gorąco, blacha ocynkowana ze stali, taśma stalowa, drut stalowy, linki stalowe oraz przewody elektryczne. Ich podstawową zaletą jest bardzo duża wytrzymałość. Coil może występować w zakresie dowolnej szerokości oraz długości, najczęściej jego waga przekracza kilkanaście ton. Przewóz zwoi wymaga odpowiedniego mocowania (niewłaściwie zabezpieczony ładunek tego typu może być źródłem śmiertelnego zagrożenia, gdyż przy gwałtownym skręcie lub hamowaniu ciężki towar może przemieścić się lub nawet wypaść z pojazdu). Do transportu zwojów blachy najlepiej służy zabudowa kurtynowa z muldą (szerokim wgłębieniem) i przesuwnym dachem. Tego rodzaju pojazdy najczęściej wyposażone są także w system specjalnych klinów, stanowiących punkty podparcia dla zwojów blachy oraz dodatkowe gniazda do mocowania kłonic do wzdłużnego zabezpieczenia przewożonych ładunków. Często też blachy w zwojach spina się stalową taśmą, a ich krawędzie zabezpiecza się stalowymi pierścieniami. Zwoje układa się następnie na odpowiednich paletach i mocuje na skrzyni ładunkowej pasami transportowymi.
Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.