TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Badanie homologacyjne

Badanie homologacyjne to badanie, które stanowi podstawę do stworzenia szczegółowego opisu pojazdu pod względem identyfikacyjnym oraz technicznym. Pozwala ono odpowiedzieć na pytanie czy dany pojazd może być wykorzystywany jako środek transportu towarów lub osób, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska (norm emisji zanieczyszczeń i zużycia paliwa). Spełnienie wymagań homologacyjnych jest konieczne do dopuszczenia nowych typów pojazdów, przedmiotów ich wyposażenia lub części do ruchu drogowego w Unii Europejskiej. Dokumentem zawierającym dane techniczne pojazdu, zgodne z przeprowadzonymi badaniami homologacyjnymi jest świadectwo homologacji wydawane przez ministra właściwego do spraw transportu.
Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.