TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Ładunek

(cargo) to wszystkie dobra materialne przemieszczane odpłatnie wszelkimi środkami transportu w łańcuchu dostaw. W procesie tym towar nosi miano ładunek od momentu nadania przez nadawcę do chwili odebrania przez odbiorcę. Ładunek transportowy musi zostać odpowiednio zaklasyfikowany na podstawie cech i własności fizycznych, chemicznych, fizykochemicznych lub biologicznych (zależy od tego zastosowanie prawidłowej technologii przewozu, opakowań, zabezpieczenia, sposób ułożenia w środkach transportowych, zastosowanie odpowiedniego taboru, właściwych warunków przewozu, wykonanie załadunku i wyładunku). Jednym z podstawowych zadań transportu jest ochrona jakości jak i ilości powierzonego do przewozu ładunku. Należy więc stosować odpowiednie środki transportu, a także zadbać o prawidłową organizację całego procesu, gwarantujących dostarczenie ładunku odbiorcy w stanie dobrym i nie uszkodzonym. Ładunki transportuje się zazwyczaj w skrzyniach, nadwoziach wymiennych lub w kontenerach umieszczonych na pojazdach.

Patrz również:

Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.