TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.
TIMOCOM – Leksykon-transportowy
Leksykon transportowy

Ładunek ciężki

to ładunek, który charakteryzuje się dużym ciężarem w stosunku do objętości. Jego masa przewyższa maksymalną masę przewidzianą przy przewozie za normalną opłatą (waga może sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy ton a wymiary do kilkuset metrów). Ładunek ciężki wymaga specjalnych środków transportowych z wykorzystaniem naczep modułowych, wieloosiowych wagonów kolejowych, statków-ciężarowców, barkowców oraz odpowiednich urządzeń ładunkowych. Ładunek ciężki to najczęściej ładunek ponadnormatywny, ponadgabarytowy i przestrzenny, którego wymiar przekracza normy dozwolone w normalnym ruchu drogowym. Ładunki ciężkie to m.in.: maszyny i urządzenia dla budownictwa, kotły, zbiorniki, sekcje statków, wagony kolejowe i tramwajowe, linie technologiczne dla przemysłu metalurgicznego, samochodowego, chemicznego lub energetycznego, transformatory, generatory, turbiny, przęsła mostów, wieże wiertnicze, dźwigi, rury do rurociągów, suwnice portowe, żurawie kontenerowe, przęsła, filary itp.). Przewóz ładunków ciężkich zależny jest od ograniczeń konstrukcyjnych środków transportu (ładunek nie może być zbyt ciężki w stosunku do uwarunkowań danego pojazdu)i infrastruktury.
Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.